Hongkong przygotowuje się do uruchomienia usług sieci bezprzewodowych tzw. trzeciej generacji

Hongkong przygotowuje swój rynek komunikacji bezprzewodowej do transmisji szerokopasmowej i uruchomienia usług sieci tzw. trzeciej generacji (3G).

Hongkong przygotowuje swój rynek komunikacji bezprzewodowej do transmisji szerokopasmowej i uruchomienia usług sieci tzw. trzeciej generacji (3G). Technologia ta umożliwia bezprzewodowy dostęp do informacji i usług za pośrednictwem Internetu z prędkością do 2 Mb/s. Do uruchomienia nowych usług niezbędne są jednak odpowiednie regulacje i system licencji. Gdy kwestie te zostaną rozwiązane, nowe usługi 3G powinny być dostępne w roku 2001.

Obecnie w Hongkongu są dostępne usługi wykorzystujące protokół WAP, pozwalające jednak na dość powolną transmisję 14,4 Kb/s. Nowa generacja usług pozwoli zwiększyć tę prędkość dziesięciokrotnie, a sieci 3G zwiększą ją do 384 Kb/s dla użytkowników korzystających z urządzeń przenośnych i do 2 Mb/s - dla osób korzystających z rozwiązań stacjonarnych.

Hongkong jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków telekomunikacyjnych. Ponad połowa, bo aż 3,6 mln z 6,7 mln mieszkańców tej jeszcze kilka lat temu kolonii brytyjskiej, posiada telefon komórkowy. W ciągu minionego roku liczba posiadaczy telefonów komórkowych zwiększyła się tam o 800 tys.


TOP 200