Home.pl wdraża protokół IPv6

Nowe adresy z puli protokołu IP kolejnej generacji powoli trafiają do polskiego Internetu. Dostawca usług internetowych Home.pl zakończył proces pełnego wdrożenia nowego protokołu, który jest powszechnie znany jako IPv6.

Pod koniec 2010 roku zaczęły pojawiać się niepokojące informacje o kończącej się puli adresów IPv4. Firmy zajmujące się globalną infrastrukturą sieci zalecały przejście do protokołu IPv6, który powstał już w latach 90 XX wieku.

W Polsce od jakiegoś czasu również trwa proces migracji. Home.pl dokonał pełnego wdrożenia nowego protokołu i wprowadził IPv6 na szeroką skalę. Firma podaje, że wdrożenie objęło 1,5 mln jej klientów.

Zobacz również:

  • Awaria home.pl

Każdemu adresowi IPv4 przypisano odpowiedni adres IPv6, który został automatycznie dodany w opisie danej domeny. Użytkownik może znaleźć informacje na ten temat w Panelu Klienta. Wdrożenie dotyczyło stron WWW oraz poczty elektronicznej w wersji normalnej i kodowanej. W następnej kolejności home.pl udostępni serwery FTP i dostęp do baz SQL po IPv6.

Do pełnego korzystania z adresu IPv6 potrzebne jest połączenie wykorzystujące ten protokół. W Polsce nie są one jeszcze szeroko rozpowszechnione, lecz niedługo powinno tak być, a protokół IPv6 stanie się standardem w Internecie.

Home.pl podaje, że liczba adresów IPv6 jest 79228162514264337593543950336 razy większa niż pula adresów IPv4. Nowy protokół ma ułatwiać konfigurację sieci i przyczynić się do podłączenia do niej większej ilości urządzeń np. telewizorów lub lodówek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200