Holograficzne napędy już w przyszłym roku

Amerykańska firma InPhase Technologies, która już od czterech lat obiecuje wprowadzenie na rynek urządzeń do holograficznego zapisu danych, zapowiedziała ich rynkowy debiut na 2006 rok.

InPhase Technologies opracowała rozwiązanie, które wykorzystuje promienia lasera rozszczepianego na dwie wiązki - tzw. signal beam i reference beam. Pierwszy z nich niesie ze sobą dane zakodowane poprzez system specjalnie sterowanych zwierciadeł (Spatial Light Modulator). Połączenie obu promieni lasera na światłoczułym materiale pozwala na uzyskanie hologramu zawierającego wygenerowane podczas rozszczepienia "wzory interferencji" odpowiadające zerom i jedynkom. Specjalne nośniki do holograficznych napędów zwane Tapestry (umożliwiające zapis danych w wielu płaszczyznach) przez siedem lat opracowywali specjaliści z Bell Labs.

Jak utrzymuje InPhase Technologies nowa technologia zapewni początkowo możliwość zapisania ok. 200 GB na jednym nośniku, natomiast już w 2009 r. ich pojemność wzrośnie do 1,6 TB. W tym tygodniu firma ma zaprezentować prototypowy napęd holograficzny podczas odbywającej się w Las Vegas konferencji Storage Visions.

InPhase Technologies powstała w 2000 r. jako spółka Lucent Technologies powstała poprzez wydzielenie jednego z działów Bell Labs.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200