HoloLens ze wsparciem dla AI

Microsoft pracuje nad kolejną wersją gogli HoloLens i zapowiada, że będzie w nich instalować nowy model koprocesora wspierającego szereg technologii z grupy AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja).

Korporacja zaprojektowała koprocesor, ale nie będzie go produkować. Zdecydowała się zlecić jego wytwarzanie zewnętrznej firmie. Warto przypomnieć, że w produkowanych obecnie przez Microsoft goglach HoloLens znajduje się układ noszący nazwę Holographic Processing Unit, który zostanie zastąpiony przez nowy koprocesor.

Microsoft zdecydował się opracować nowy układ, gdyż Holographic Processing Unit nie jest w stanie podołać nowym wyzwaniom, takim jak wymienianie danych w trybie online z chmurą. Rzecz w tym, że kolejny model gogli będzie intensywnie współpracować z chmurą, dlatego musi mieć do dyspozycji koprocesor mający dużą większą wydajność niż Holographic Processing Unit.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB

Microsoft nie jest jedyną korporacją, która postawiła na sztuczną inteligencję i stara się wprowadzić tę technologię do urządzeń IT kolejnej generacji, hołdując zasadzie "AI-everywhere" (sztuczna inteligencja wszędzie).

Dobrym przykładem może tu być Amazon, który nawiązał współpracę z firmą Nvidia i pracuje razem z nią nad stworzeniem układu scalonego noszącego nazwę Volta. Będzie to układ typu FPGA (Field Programmable Gate Arrays), zdolny obsługiwać aplikacje bazujące na sztucznej inteligencji. Warto też wspomnieć o podobnych rozwiązaniach, których twórcą są tak znane firmy, jak Google (Tensor Processing Unit) czy Apple (Apple Neural Engine).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200