Hitachi wprowadza nową generację pamięci Universal Storage Platform

Hitachi USP V (Universal Storage Platform) to nowa platforma dla korporacyjnych systemów pamięci masowej, o istotnie większej pojemności i wydajności oraz mniejszym zużyciu energii w porównaniu z dotychczas dostępnymi tego typu systemami.

Hitachi USP V (Universal Storage Platform) to nowa platforma dla korporacyjnych systemów pamięci masowej, o istotnie większej pojemności i wydajności oraz mniejszym zużyciu energii w porównaniu z dotychczas dostępnymi tego typu systemami.

Ale najważniejszym ulepszeniem jest wprowadzenie przez Hitachi nowej wersji oprogramowania wirtualizacyjnego, które udostępnia funkcje dynamicznej alokacji pamięci tzw. thin provisioning.

USP V zastępuje wcześniej oferowane pamięci TagmaStore USP, które jednak będą nadal oferowane i wspierane przez Hitachi. Wprowadzając platformę Hitachi USP V, firma zrezygnowała z marki TagmaStore USP. Macierze USP V mają być dostępne na rynku w połowie czerwca br. Ich ceny zaczynają się od ok. 250 000 USD. Hitachi podpisała też umowę OEM, w ramach której USP V będzie od lipca br. oferowana przez HP jako rodzina StorageWorks XP24000.

Wirtualizacja na nowym poziomie

"Dotychczas wszyscy producenci koncentrowali się na wirtualizacji sieci SAN, ale sieć taka nie nadaje się do tego, bo brakuje w niej dostępu do informacji czego potrzebują serwery aplikacji lub w jaki sposób należy przesunąć zasoby pamięci. Zamiast więc wirtualizować SAN, Hitachi USP V tworzy nową abstrakcyjną, zwirtualizowaną warstwę w przełącznikach kontrolujących pamięć, umożliwiając im oferowanie zaawansowanych usług, takich jak thin provisioning, replikacja, a także zasadnicze zwiększenie wydajności systemu" - powiedział Hu Yoshida, wiceprezes i CTO firmy Hitachi Data Systems podczas premierowej prezentacji platformy USP V.

Podkreślił on jednocześnie, że "w sieciach SAN oprogramowanie wirtualizacyjne umożliwia tylko zarządzanie wolumenami. Platforma USP V oferuje znacznie więcej, jak np. usługi replikacji, zarządzanie cyklem życia danych i pamięciami hierarchicznymi jako funkcje zintegrowane z kontrolerami, a nie realizowane przez zewnętrzne aplikacje".

Jedną z najważniejszych nowych funkcji USP V jest możliwość dynamicznej alokacji zwirtualizowanej pamięci masowej. Umożliwia ona administratorom określenie pułapu pojemności dostępnej dla aplikacji bez konieczności jej fizycznego alokowania dopóki nie jest rzeczywiście potrzebna. Tego typu rozwiązanie pozwala na uniknięcie zakupów i instalacji zbyt dużej nadmiarowej pojemności, a jednocześnie zapobiega problemom z dostępnością odpowiedniej pamięci, gdy wymagania którejś z aplikacji wzrosną, bo system wówczas po prostu automatycznie przydziela dostępną pamięć fizyczną.

Oprogramowanie macierzy zostało też wyposażone w funkcje umożliwiające automatyczne odzyskiwanie błędnie lub niepotrzebnie zaalokowanej pamięci, zwiększając efektywną pojemność.

Dodatkową zaletą zmniejszenia wymagań dotyczących pojemności nadmiarowej pamięci jest ograniczenie zużycia energii przez centra danych. Według prezentowanych przez HDS wyników badań przeprowadzonych przez ITCentrix, USP V umożliwia zmniejszenie zużycia energii o 50% w porównaniu z konkurencyjnymi systemami pamięci masowych podobnej klasy.

Wielkie, wirtualne pudło pamięci

Macierz Hitachi USP V zawiera 16 par kontrolerów wyposażonych w sumie w 224 porty Fibre Channel, 112 portów FICON lub ESCON i umożliwia instalację do 1152 dysków. Urządzenie ma wydajność 3,5 mln IOPS (operacji I/O na sekundę), a więc o 40% więcej od modeli TagmaStore i jest wyposażone w 32 GB pamięci podręcznej.

USP V została wyposażona w wewnętrzne przełączniki i szyny systemowe wykorzystujące interfejsy Fibre Channel 4 Gb/s oraz nową, ulepszoną wersję oprogramowania Universal Volume Manager do zarządzania pamięciami masowymi - według Hitachi umożliwiło to zwiększenie wydajności aż o 670% w porównaniu ze starszymi wersjami TagmaStore.

Oprócz tego USP V umożliwia tworzenie bardzo dużych logicznych obszarów pamięci zawierających nawet setki fizycznych dysków równolegle obsługujących żądania dostępu do danych. Tego typu system pozwala na uzyskanie szczególnie wysokiej wydajności obsługi żądań I/O. Jest to funkcja przydatna w takich środowiskach, jak Microsoft Exchange, co potwierdzają praktyczne testy Hitachi USP V przeprowadzone przez niezależną organizację Enterprise Strategy Group. Z kolei według testów USP V przeprowadzonych przez United Air Lines, zastosowanie tych macierzy umożliwiło zwiększenie wydajności systemu o 500% w porównaniu z wykorzystywanymi dotąd pamięciami TagmaStore USP.

Wewnętrzna, maksymalna pojemność macierzy wynosi 332 TB, a więc jest taka sama jak starszych modeli TagmaStore USP. Znacznemu zwiększeniu uległa tylko całkowita pojemność obsługiwanej zewnętrznej pamięci wirtualnej z 32 PB aż do 247 PB. USP V pozwala na wykorzystanie 57 120 wirtualnych portów i umożliwia podłączanie do kontrolerów Hitachi dowolnych pamięci masowych różnych producentów.


TOP 200