Hitachi rezygnuje z produkcji chipów do komórek

Japoński producent zamknie nowo wybudowaną fabrykę produkującą procesory do telefonów komórkowych. Koncern ponadto znacznie ograniczy swoją działalność w Europie, co jest częścią zmiany strategii jego działania na rynku IT.

Hitachi, największy japoński koncern elektroniczny zdecydował się na zamknięcie fabryki wytwarzającej procesory dla telefonów komórkowych. Hitachi zamknie fabrykę w Yamanashi pod Tokio, którą wybudowano dopiero w styczniu br. Koncern planuje ponadto znacznie ograniczyć swoją działalność w Europie, poprzez zmniejszenie produkcji w dwóch fabrykach na Starym Kontynencie. Produkowane tam procesory wykorzystywane były ponadto w kamerach wideo i pagerach. Ta decyzja spowoduje spadek miesięcznej produkcji o ok. 40%, z 22 mln sztuk układów do 13 mln sztuk.

Poprzez ograniczanie produkcji Hitachi realizuje swoją nową strategię, której podstawę stanowić będzie rozwój usług i oprogramowania. Zdaniem przedstawicieli firmy, dzięki przyjęciu tej strategii udział usług i oprogramowania w przychodach firmy wzrośnie z obecnych 44 do 66% w roku finansowym 2003. Zmiana biznesplanu koncernu jest wynikiem globalnego spadku opłacalności sprzedaży sprzętu komputerowego i urządzeń komórkowych. Firma Fujitsu zamknęła pod koniec ub.r. dwa zakłady produkujące elementy do telefonów komórkowych. W czerwcu tego roku Fujitsu wyprodukowała 14 mln sztuk procesorów do telefonów komórkowych, co stanowiło 20-procentowy spadek produkcji od marca br. Nokia natomiast spodziewała się, do końca 2001 na świecie sprzedanych zostanie ok. 450-500 mln telefonów komórkowych. Będzie to jednak mniej nawet o 100 mln niż zakładały wstępne prognozy firmy.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Na rynku pojawiła się kolejna wirtualna stacja robocza

Hitachi spodziewa się w 2001 r. wzrostu zysku operacyjnego z 372 mln USD do ponad 1 mld USD. Przychody firmy mają również wzrosnąć, do poziomu 20 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200