Historyczny komputer Apple sprzedany na aukcji za gigantyczną kwotę

To była nie lada gratka dla osób dysponujących dużą gotówką i interesujących się historią przemysłu IT. Na aukcję wystawiono bowiem w tym tygodniu jeden z pierwszych wyprodukowanych przez Apple systemów obliczeniowych. Komputer Apple-1 po krótkiej licytacji został sprzedany za kwotę 400 tys. USD.

Źródło: uaebulletin.com

Komputerów tego typu wyprodukowano tylko 200 sztuk, stąd tak wysoka cena. Projektantem urządzenia jest Steve Wozniak, ikona przemysłu IT i jeden ze współzałożycieli firmy Apple. Komputery były składane i testowane przez Steve'a Jobsa (nieżyjącego już dyrektora Apple), jego siostrę Patty Jobs i Daniela Kottke, jednego z pierwszych pracowników firmy.

Dom aukcyjny podał, że eksperci wcześniej zbadali komputer i potwierdzili ponad wszelką wątpliwość jego autentyczność, dołączając do niego profesjonalny dokument uwierzytelniający ten fakt. Komputer jest zamknięty w obudowie wykonanej z egzotycznego drewna Koa (używanego też do budowania instrumentów muzycznych) i miał tylko dwóch właścicieli. Jak podaje dom aukcyjny, pierwszym właścicielem był profesor elektroniki w Chaffey College (Kalifornia), który sprzedał go 45 lat temu jednemu ze studentów za 650 dolarów. Należy też pamiętać, że komputerów Apple 1 mających taką obudowę wyprodukowano tylko sześć.

Zobacz również:

  • Tesla tworzy "wirtualną elektrownię" w Kalifornii
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Pamiątki po Beatlesach będzie można kupić w postaci tokenów NFT

Urządzenie jest wymienione w oficjalnym rejestrze komputerów Apple-1 jako tzw. „Chaffey College Apple-1”. Jest więc dla kolekcjonerów starych urządzeń elektronicznych i technologii komputerowych swego rodzaju świętym Graalem. Wiadomo, że w rękach kolekcjonerów znajduje się obecnie tylko około 60 komputerów Apple 1, z których działa tylko 20.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że komputery Apple-1 trafiły do sprzedaży 11 kwietnia 1976 r. i ich cenę ustalono na 666 USD i 66 centów. Mówi się, że stało się to za sprawą samego Steve’a Wozniaka, który pasjonował się numerologią i uznał iż powtarzające się cyfry zapewnią firmie sukces.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200