Historie nie do końca prawdziwe

Świat IT to nie tylko komputery, podręczniki i programy pełne skrótów, czy może koszmary o pominiętej kopii zapasowej... To także opowieści często mijające się z rzeczywistością. Plotki i mity wymieniane między użytkownikami są zaskakujące. Czasami śmieszą lub po prostu dziwią. Najczęściej zawierają jedynie ziarenko prawdy. Poniżej przytaczamy i wyjaśniamy kilka popularnych plotek.

Jedna z bajek krążących po internecie mówi, że wykonanie komendy: "convert C:\windows mac_OS", odczekanie 10 minut i restart komputera, spowoduje zamianę Windows na Leoparda. Oczywiście, to niemożliwe, jednak sieć pełna jest podobnych historii. Część z nich brzmi nawet prawdopodobnie i logicznie!

Ilość pobieranego prądu zależy od mocy zasilacza

To nie prawda, że zasilacz 600 W konsumuje więcej elektryczności niż model 300 W. Wyższa wartość oznacza, że urządzenie jest w stanie dostarczyć więcej mocy, kiedy będzie ona potrzebna do zasilenia podłączonych peryferii. Jeśli komponenty PC pozostają bezczynne i ich zasilenie wymaga jedynie 250 W to wówczas obydwa wspomniane zasilacze pobiorą taką samą ilość prądu. Oczywiście przy założeniu, że posiadają taką samą sprawność. To od tego parametru zależy, ile mocy pobranej z sieci energetycznej zostanie przekazane do urządzeń. Na przykład, zasilacz 500 W o sprawności 70% jest w stanie efektywnie dostarczyć 350 W potrzebne podzespołom komputera. To samo może zrobić zasilacz 450 W o sprawności 77%.

Urządzenie wielofunkcyjne to domowe centrum DTP

Z technicznego punktu widzenia może i tak jest. W końcu istnieje możliwość drukowania, skanowania i robienia kopii. Mogłoby się wydawać, że właściciel takiego kombajnu już nigdy nie odwiedzi punktu ksero. Tymczasem kalkulacja kosztu wydruku jednej strony ujawnia drugie oblicze sprzętu. Zwłaszcza tanie atramentowe modele są drogie w eksploatacji. Zdecydowanie bardziej opłaca się korzystanie z tradycyjnego ksero, które dodatkowo oferuje lepszą jakość niż atramentowa drukarka.

64-bitowy system operacyjny jest dwa razy szybszy niż wersja 32-bitowa.

Oprogramowanie 64-bitowe powinno być zdecydowanie szybsze niż 32-bitowe. Taka jest teoria, a jak wygląda praktyka? W prawdziwym świecie, żebyśmy zauważyli jakąkolwiek poprawę wydajności, aplikacja musi być napisana z myślą o 64-bitowym procesorze. System operacyjny to nie wszystko! 64-bitowy Windows obsłuży aplikacje 32-bitowe, lecz ich wydajność nie będzie lepsza od uruchomionych na 32-bitowym Windows. Aby w pełni wykorzystać możliwości 64-bitowego CPU należy posiadać 64-bitowy system operacyjny i 64-bitowe aplikacje. Wówczas zobaczymy przewagę, jaką daje dłuższe słowo.

Należy zawsze "zatrzymać" urządzenie USB przed jego odłączeniem

Reguła ta jest słuszna tylko w niektórych okolicznościach. Nie należy odłączać urządzenia USB, z którego korzysta system operacyjny. Jeśli na przykład wyciągniemy z portu pamięć USB zanim skończy się operacja odczytu lub zapisu to otrzymany plik będzie uszkodzony. Kreator "Bezpiecznie usuwanie sprzętu" nie jest konieczny w sytuacji, gdy urządzenie USB jest bezczynne. Peryferia, z których w danym momencie nie korzystamy, takie jak klawiatury, myszy, drukarki, skanery mogą być odłączne bez zatrzymywania.

Zawsze należy zamykać system przed wyłączeniem z prądu

To jedna z najstarszych plotek o PC. Wielu użytkowników wierzy, że wyłączenie komputera bez uprzedniego zamknięcia systemu może fizycznie uszkodzić twardy dysk. Nie ma jednak informacji o takim zdarzeniu. Oczywiście, nagłe odcięcie zasilania spowoduje utratę danych z pamięci RAM. Dane niezapisane na twardym dysku znikną. Nie zaobserwowano innych konsekwencji. Jeśli komputer przestaje odpowiadać to nie należy się bać. Twardy reset to nie koniec świata.

Włączanie/wyłączanie skraca życie komputera

To prawda, że niektóre podzespoły PC mogą zostać uruchomione jedynie określoną ilość razy. Liczba ta jest jednak na tyle duża, że nie powinniśmy się tym martwić. W przypadku twardego dysku liczba ta wynosi co najmniej 50000. Włączanie i wyłączanie dysku dziesięć razy dziennie przez trzy lata daje w sumie około 10000, tj. pięć razy mniej niż szacowany próg. Pamiętajmy, że wyłączanie komputera, kiedy nie będziemy go używać przez kolejną godzinę lub dłużej, pozwoli na zaoszczędzenie energii, a nawet zmniejszy zużycie niektórych komponentów.

Formatowanie i partycjonowanie twardego dysku zwiększa jego zużycie

Przygotowanie do użycia (formatowanie) polega w uproszczeniu na wypełnieniu całej partycji zerami. Operacja ta nie różni się od typowych poleceń odczytu i zapisu, jak na przykład przy kopiowaniu plików. W trakcie partycjonowania początkowe sektory dysku są modyfikowane. To także nic innego jak zwykła operacja zapisu. Szybkie formatowanie to nawet mniejsze obciążenie dla twardego dysku. W takiej sytuacji jedynie tablica plików jest zmieniana tak, aby wskazywała, że dana partycja jest pusta.

Opróżnienie kosza = ostateczne skasowanie

To przeświadczenie nadal cieszy się sporą popularnością. Usunięcie plików z kosza daje złudne wrażenie, że dane zniknęły raz na zawsze. W rzeczywistości, system operacyjny jedynie zaznacza jako pusty obszar na dysku zajmowany przez usuwane pliki. Dlatego usunięte informacje można odzyskać dzięki oprogramowaniu, które przeszukuje twardy dysk i odnajduje dane bez odpowiedniego wpisu w tablicy plików. Jeśli obszar dysku nie został nadpisany to z dużym prawdopodobieństwem informacje uda się poprawnie odzyskać. Skuteczne kasowanie jest dużo prostsze przy użyciu odpowiednich aplikacji (zapewniają one wielokrotne nadpisanie usuwanego zbioru).

Rozmiar pliku wymiany powinien być dwukrotnie większy od RAM

Zasada taka obowiązywała przede wszystkim w czasach Windows 95/98. Sugerowano wówczas, że sztywne ustawienie rozmiaru pliku wymiany spowoduje wzrost szybkości systemu i zmniejszy defragmentację dysku. Uzasadnieniem reguły była także lepsza gospodarka przestrzenią dysku. W dzisiejszych czasach pojemność twardego dysku i pamięci RAM jest dużo większa. Dlatego można pozwolić systemowi operacyjnemu na automatyczne dobieranie rozmiaru pliku wymiany.

Pole magnetyczne niszczy nośniki informacji

To prawda, jeśli chodzi o dyskietki. Magnes umieszczony w pobliżu spowoduje utratę danych. Tylko, kto dziś korzysta z dyskietek?! Pamięci flash nie bazują na zapisie magnetycznym, więc są odporne na działanie pola lub impulsów magnetycznych. Twarde dyski mogą ulec wpływowi pola, ale musiałoby ono być bardzo silne. Urządzenia domowe, głośniki wytwarzają za słabe pole, które nie jest w stanie przeniknąć przez obudowę twardego dysku i spowodować jego uszkodzenie.

Monitor LCD nie nadaje się do gier i filmów

To nie do końca plotka. Tak było jeszcze kilka lat temu. Wówczas większość LCD posiadało słaby kontrast, długi czas reakcji i nie odwzorowywało poprawnie wszystkich kolorów. Dzisiejsze matryce są dużo lepsze i nadają się do wszelkich zastosowań. Po pierwsze, LCD mniej męczą oczy. Zaletę tę docenią gracze spędzający wiele godzin przy komputerze. Kinomaniacy będą zadowoleni z panoramicznych LCD, które pasują do formatu 16:9.

Dyski CD/DVD są wieczne

Część producentów twierdzi, że ich dyski optyczne mają żywotność 100 lat. Oczywiście, przy założeniu idealnych warunków w miejscu przechowywania, użyciu najlepszych materiałów i bezbłędnym procesie nagrywania. Rzeczywistość nie jest taka różowa. Zdarza się, że płyta DVD nagrana kilka lat temu nie może zostać poprawnie odczytana. Trudno przewidzieć żywotność płyt CD lub DVD. Jeśli dane są krytyczne, to najlepiej nagrać je w kilku egzemplarzach. Należy także co kilka lat (2-3) wymieniać nośniki wypalając nowe płyty. Kurz i promienie słoneczne skracają okres przydatności CD/DVD.

Zainstalowany antywirus to kompletne zabezpieczenie

Bez wątpienia oprogramowanie antywirusowe to podstawa i powinno być zainstalowane na każdym komputerze, zwłaszcza, jeśli jest on podłączony do Internetu. Nie należy jednak zapominać o stałej aktualizacji bazy programu, gdyż bez niej aplikacja nie wykryje nowych zagrożeń! Antywirus może nie być najefektywniejszym narzędziem do walki z tzw. spyware, gdyż często trudno jednoznacznie zakwalifikować takie oprogramowanie jako wirus. Dlatego dobrą praktyką jest używanie programu dedykowanego do wykrywania spyware.

Pamiętajmy, że brak aktualizacji zabezpieczeń = brak zabezpieczeń!Sieci bezprzewodowe są niebezpieczne i łatwo się do nich włamać

To często okazja czyni złodzieja. Niezabezpieczone sieci WLAN przyciągają osoby, które chcą skorzystać z darmowego Internetu. Ustawienie odpowiednich metod uwierzytelnienia i dostępu do sieci to obowiązek administratora. WPA, WPA2, WEP pozwalają na skuteczną ochronę sieci. Dołączenie się do sieci WLAN powinno się wiązać z podaniem niezbędnych informacji tj. hasło. Bezpieczeństwo sieci WLAN w największym stopniu zależy od osoby odpowiedzialnej za administrację siecią. Technologia oferuje odpowiednie środki ochronne.

E-mail jest bezpieczny, gdyż wymaga podania loginu i hasła

Zazwyczaj do poczty elektronicznej logujemy się za pośrednictwem protokołu SSL. Można przyjąć, że ten etap jest bezpieczny. Tego samego nie można powiedzieć o odbieraniu i wysyłaniu listów. Często tekst nie jest już szyfrowany dzięki SSL. Osoba atakująca może przejąć treść naszej korespondencji. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jest sprawdzić konfigurację poczty email i aktywować opcje wymuszające szyfrowanie całości komunikacji.

Karty graficzne z większą pamięcią RAM są szybsze

Ilość pamięci zdecydowanie wpływa na szybkość działania systemu operacyjnego. Podobnie nie jest z kartą graficzną. Często większe znaczenie ma zastosowany procesor lub szybkość zegara. Na przykład karta 7600GT 256MB wygeneruje więcej klatek niż 7300GT 512MB.

Sekretna kombinacja klawiszy uruchamia rezerwę w baterii

To zabawna plotka. Odrobinę nielogiczna. Gdyby istniała jakakolwiek rezerwa w baterii to na pewno producent napisałby o niej w instrukcji obsługi.

Zdjęcie 8 megapikseli jest dwa razy większe od 4 megapikselowego

Obraz cyfrowy posiada rozdzielczość w pionie i poziomie. Ilość megapikseli jest wynikiem przemnożenia obu wymiarów. Dla przykładu, aparat 8 Mpx robi zdjęcia o rozdzielczości 3264 x 2448. Obraz 4 megapiksele to inaczej 2272 x 1704. Cztery dodatkowe miliony pikseli, które oferuje lepszy model, zostały rozłożone odpowiednio w pionie i poziomie. Dlatego wymiar zdjęcia jest większy. Zależność nie jest prosta. Zdjęcie 8 MPx będzie półtora raza większe od 4 MP. W przypadku 6 Mpx i 8 Mpx różnica będzie na poziomie 18%.

Kamery video HD rejestrują obraz lepszej jakości

Jeśli jedynym kryterium jakości byłaby rozdzielczość, to wówczas stwierdzenie byłoby prawdziwe. Tak nie jest. Podobnie jak ilość megapikseli nie determinuje jakości fotografii. I w aparacie, i w kamerze znaczenie ma wiele parametrów takich jak użyta optyka, poziom szumów sensorów i zastosowana kompresja. HD (High Definition) lub SD (Standard Definition) określają wielkość obrazu na ekranie, ale nie warunkują jego jakości.

***

Opracował Marcin Suszkiewicz na podstawie materiałów IDG.Jeśli użytkownik PC opowiedział Wam o interesującym przesądzie lub micie, to zapraszamy do podzielenia się nim z nami.


TOP 200