Hipoteki straszą IT

15%

tyle wynosi udział zakupów sektora finansowego w całym polskim rynku IT.

W fundusze unijne jako czynnik równoważący ewentualne negatywne skutki amerykańskiego kryzysu dla polskiej gospodarki wierzy także Maciej Filipkowski, dyrektor generalny Della. Nie chce komentować spekulacji na temat przyszłości łódzkiej fabryki, ale jednoznacznie podtrzymuje wysokie prognozy sprzedaży na polskim rynku. W ubiegłym roku przychody Della wzrosły o ponad 70%. Z dzisiejszej perspektywy, dla firmy większym problemem niż spadek popytu w sektorze bankowym jest nieustabilizowany kurs złotówki do dolara. Nagłe zmiany kursu nawet o 25% dały się we znaki zagranicznym producentom, którzy dotychczas czerpali korzyści z mocnej pozycji złotego.

"Bez wątpienia zwalniająca gospodarka amerykańska może wpłynąć na lekkie ograniczenie rozwoju branży IT w sektorze finansowym, pośrednio również w krajach Europy Zachodniej. W tej sytuacji stale rozwijający się polski rynek usług finansowych tym bardziej zyskuje na atrakcyjności" - z optymizmem patrzy w przyszłość Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny IBM Polska. "Polskie banki nie pozwolą sobie na przyjęcie postawy «poczekamy - zobaczymy». Będą dalej podejmować decyzje sprzyjające nowym inwestycjom w IT, choć dużo większy nacisk może zostać położony na rozwiązania do zarządzania ryzykiem. Przyjmujemy, że wzrost rynku IT w sektorze bankowym będzie zbliżony do ogólnego wzrostu rynku informatycznego w Polsce" - dodaje.

O szansach mówią też w łódzkim Ericpolu, spółce specjalizującej się w projektowaniu oprogramowania na zamówienie. W zeszłym roku aż 96% przychodów firmy pochodziło z eksportu. "Nasi potencjalni kontrahenci będą musieli zacząć działać efektywniej, a to oznacza, że chętniej będą korzystać z naszych rozwiązań" - przekonuje Jan Malkiewicz, dyrektor ds. komunikacji w Ericpolu. Według niego, dla firmy o wiele większym problemem jest dziś mocny złoty, który obniża opłacalność złotówkową kontraktów realizowanych za granicą. Dlatego też Ericpol modyfikuje strategię i rozszerza działalność w Polsce.

Marek Jaślan jest dziennikarzem Wall Street Journal Polska.


TOP 200