Hiperkonwergentne infrastruktury doczekały się własnego magicznego kwadrantu

Mając na uwadze wzrost zainteresowania hiperkonwergentnymi infrastrukturami IT, firma analityczna Gartner zdecydowała się dodać do palety magicznych kwadrantów również taki, który wskazuje i ocenia firmy mające w swojej ofercie wiodące na tym rynku rozwiązania.

To magiczny kwadrant kryjący się za skrótem HCI (Hyper-Converged Infrastructure). Gartner zdecydował się na taki krok, ponieważ coraz więcej firm docenia zalety hiperkonwergentnych infrastruktur, które znakomicie ułatwiają zadanie zarządzania opartymi na nich systemami IT. Ułatwiają, ponieważ systemy hiperkonwergentne integrują wszystkie elementy IT (takie jak serwery, pomięci masowe czy sieć) w ramach jednego urządzenia.

Jak ocenia Gartner, co najmniej 20% wszystkich biznesowych aplikacji uruchamianych obecnie w środowiskach IT bazujących na infrastrukturach three-tier IT, zostanie do 2020 roku przeniesiona do infrastruktur hiperkonwergentnych. Z kolei IDC przewiduje, że wartość rozwiązań HCI, która w 2016 roku wyniosła 2,6 mld USD, wzrośnie do 2020 roku do poziom 6,4 mld USD. To zadecydowało o tym, że użytkownicy mogą już oglądać magiczny kwadrant poświęcony wyłącznie tej właśnie technologii.

Zobacz również:

Budując kwadrant HCI, Gartner będzie brać pod uwagę zarówno firmy oferujące rozwiązania sprzętowe wspierające tę technologię, jak i producentów oprogramowania specjalizujących się w tej tematyce, takich jak Microsoft czy VMware. Przyjął przy tym, że wszystkie rozwiązania HCI można podzielić na cztery klasy: HCIS (Hyperconverged integrated systems), IIS (Integrated infrastructure systems), ISS (integrated stack systems) i IRA (integrated reference architectures).

W pierwszym magicznym kwadrancie poświęconym technologii HCI znalazło się 12 firm. A oto one wymienione w porządku alfabetycznym: Cisco, DataCore, Dell EMC, HPE, HTBase, Huawei, Microsoft, Nutanix, Pivot3, Scale Computing, Stratoscale i VMware.

Cały raport (który nie jest niestety bezpłatny) znajduje się tutaj.


TOP 200