Hewlett-Packard zaprezentował nową linię serwerów

Linia serwerów Superdome ma pomóc firmie w nadrobieniu strat na rynku dużych serwerów unixowych.

Hewlett-Packard zaprezentował nową linię serwerów o nazwie Superdome. Urządzenia są technologiczną kontynuacją serwerów unixowych klasy V. Jeden serwer może zawierać do 32 procesorów pogrupowanych w 4-procesorowe moduły, każdy dysponujący własną pamięcią.

Za wymianę danych wewnątrz serwera odpowiadają wysoko wydajne przełączniki: jeden na poziomie modułu, drugi pomiędzy modułami. Technologię przełączników stosuje także IBM w mainframe i Compaq Computer w serwerach Alpha z serii Starfire. Nowe serwery, podobnie jak ich poprzednicy, będą mogły pracować w 4-węzłowych klastrach.

W ciągu tego roku pojawią się serwery Superdome, zawierające do 64 procesorów. Choć niewielu klientów ma tak duże potrzeby obliczeniowe, obecna wersja systemu HP-UX może wykorzystywać do 256 procesorów.

Nowa linia serwerów HP ma pomóc w nadrobieniu strat na rynku dużych serwerów unixowych. Firma straciła część rynku na rzecz firm Sun Microsystems i IBM. Konkurencyjność rozwiązań HP ma wynikać m.in. z faktu, że systemy Superdome będzie można wyposażać zarówno w produkowane przez HP 64-bitowe procesory PA-RISC, jak i opracowane wspólnie z Intelem układy IA-64.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200