Hewlett-Packard produkuje

Firma rozważa możliwości produkcji drukarek w Polsce, przeznaczonych na rynek europejski. Prowadzone są rozmowy z dzierżoniowską Diorą.

Firma rozważa możliwości produkcji drukarek w Polsce, przeznaczonych na rynek europejski. Prowadzone są rozmowy z dzierżoniowską Diorą.

W dzierżoniowskiej fabryce Diora firma Hewlett-Packard zamierza uruchomić linię produkcyjną drukarek atramentowych przeznaczonych na rynek europejski. Obecnie trwają negocjacje z kierownictwem zakładu i Ministerstwem Finansów, w których pośredniczy Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych.

"PAIZ pośredniczył w negocjacjach, które miały miejsce zarówno w Dzierżoniowie, jak i Ministerstwie Finansów" - potwierdził Władysław Serwatowski, rzecznik Agencji. O tym że toczą się negocjacje poinformował także Jan Stojanowski, przedstawiciel zakładów w Dzierżoniowie.

"Oprócz Diory jesteśmy zainteresowani współpracą również z innymi fabrykami" - stwierdził Piotr Smólski, prezes HP Polska dodając jednocześnie, że obecne rozmowy mają charakter "rozpoznawczy" i nie wiadomo jeszcze, gdzie firma zainwestuje fundusze. Piotr Smólski nie wykluczył jednak, że w Polsce może zostać uruchomiona produkcja drukarek, które "na pewno będą eksportowane do krajów Europy Środkowowschodniej". Prawdopodobnie w grę wchodziła w pierwszym etapie negocjacji również fabryka Mera-Błonie, która odpowiedzialna była za gros produkcji drukarek komputerowych w RWPG do końca lat 80.

Manuel Diaz, wiceprezes Hewlett-Packarda jesienią ub.r. zapowiedział, że koncern zamierza otworzyć w jednym z krajów Europy Środkowowschodniej fabrykę drukarek. Zbenek Kraus, szef CHS w tym regionie, jednego z głównych dystrybutorów HP potwierdził, że przedstawiciele europejskiej centrali HP w Barcelonie kontaktowali się z czeskimi dystrybutorami firmy w sprawie uruchomienia fabryki drukarek na terenie Czech. Zasugerował również, że HP zamierzał przejąć zakłady TESLA, w których początkowo planowano uruchomienie montowni, a następnie produkcji modela drukarki atramentowej.

W roku 1995 Hewlett-Packard sprzedał w Polsce 94 tys. drukarek komputerowych, z których zdecydowaną większość stanowiły modele atramentowe i laserowe. "Rozważana przez nas koncepcja otwarcia fabryki sprzętu w jednym z krajów Europy Środkowowschodniej ma sens jedynie wtedy, gdy część produkcji byłaby eksportowana" - twierdzi Kevin Kearney, szef sprzedaży HP w tym regionie. Dzierżoniowska fabryka musiałaby zatem produkować znacznie więcej drukarek niż jest w stanie wchłonąć polski rynek.

Od początku tego roku w czeskich Pardubicach trwa montowanie i konfiguracja modeli komputerów Vectra produkcji HP. W proces składania zaangażowana jest lokalna spółka dystrybucyjnego koncernu CHS. "Montownia komputerów w Pardubicach jest realizacją europejskiej startegii firmy" - twierdzi Karel Babruska odpowiedzialny za obsługę dużych kontraktów w czeskiej filii HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200