Hewlett-Packard podzielony

Hewlett-Packard zostanie podzielony na dwie niezależne spółki. Po zakończeniu reorganizacji Lewis Platt, obecny prezes HP, przejdzie na emeryturę.

Hewlett-Packard zostanie podzielony na dwie niezależne spółki. Po zakończeniu reorganizacji Lewis Platt, obecny prezes HP, przejdzie na emeryturę.

Już po raz drugi w ciągu kilku lat Hewlett-Packard ogłasza światową reorganizację. Tym razem firma dzieli się na dwie niezależne organizacje - Hewlett-Packard, który skupi się na systemach komputerowych i drukujących, oraz nową, jeszcze nie nazwaną spółkę zajmującą się sprzętem medycznym, pomiarowym i analitycznym. Jest to największa operacja restrukturyzacji w historii firm informatycznych.

Niektórzy analitycy twierdzą, że HP powinno pójść dalej i wydzielić również firmę zajmującą się produkcją drukarek. Jeszcze w ub.r. przedstawiciele firmy mieli takie plany, jednak zrezygnowali z nich ze względu na zbyt ścisłe związki między częścią zajmującą się produkcją sprzętu komputerowego a działem drukarek.

Polska spółka

"W Polsce, podobnie jak we wszystkich oddziałach firmy, dojdzie do wydzielenia działu systemów pomiarowych i medycznych. Obecnie pracuje w nim 25 osób spośród 256 zatrudnionych" - mówi Małgorzata Żuławnik, dyrektor ds. finansów i administracji w Hewlett-Packard Polska.

W ub.r. obroty polskiego oddziału firmy wyniosły 828 mln zł, z czego 7% (58 mln zł) stanowiła sprzedaż sprzętu medycznego, pomiarowego i analitycznego. Obecnie nie zdecydowano, czy szefem nowej firmy w Polsce zostanie osoba spoza HP, czy jeden z obecnych szefów działów mających wejść w jej skład - Paweł Bachanek (odpowiedzialny za sprzedaż aparatury kontrolno-pomiarowej), Marek Gieleciński (aparatura medyczna), Piotr Ostręga (dział analiz chemicznych) czy też inny pracownik .

W poszukiwaniu sukcesora

Obie spółki HP będą zarządzane niezależnie. Mają mieć własne działy wdrożeniowe i badawcze. Lewis Platt, kierujący od 9 lat Hewlett-Packardem, pozostanie na stanowisku jedynie do końca procesu reorganizacji. "Moje 58 urodziny i zakończenie procesu podziału to dobry moment, aby przejść na emeryturę" - stwierdza Lewis Platt. "Będę na pewno pracował w firmie do momentu znalezienia mojego następcy, a może także jakiś czas potem" - dodaje. Prowadzone są poszukiwania sukcesora. Zajmie się tym czteroosobowy zespół, w którego skład wchodzi Lewis Platt i członkowie rady nadzorczej (John Fery, Sam Ginn, Richard Hackborn).

Prezesem nowej firmy, odpowiedzialnej za sprzęt pomiarowy, medyczny i analityczny, będzie Edward Barnholt, dotychczasowy szef działu Test and Measurement Organization. Kierownictwo nowej firmy w ciągu kilku miesięcy wprowadzi na giełdę 15% jej akcji. W ub.r. obroty tego działu osiągnęły 7,6 mld USD, podczas gdy cześć HP zajmująca się systemami komputerowymi i drukującymi zanotowała przychód w wysokości 39,5 mld USD. Oprócz produkcji sprzętu medycznego i pomiarowego, nowa firma zajmie się także rozwijaniem rozwiązań do budowy i zarządzania sieciami, w tym opartymi na Internecie.

Agresja w strategii

Podział HP ma na celu poprawienie strategii i sprawności zarządzania firmą. W I kwartale br. HP odnotował jedynie 1% wzrost przychodów - wyniosły one 11,9 mld USD (11,8 mld USD rok wcześniej). Restrukturyzacja pozwoli również szybciej i agresywniej reagować na potrzeby klientów i działania konkurentów - twierdzą przedstawiciele firmy. Do tej pory, zdaniem analityków, HP np. nie wykorzystuje tak skutecznie, jak jego konkurenci rozwoju Internetu i zapotrzebowania na rozwiązania do handlu elektronicznego.

Kierownictwo firmy nie przewiduje żadnych, związanych z podziałem, redukcji zatrudnienia. W procesie tym HP doradzają dwa banki inwestycyjne - Morgan Stanley Dean Witter i Goldman, Sachs & Co.

Historia Hewlett-Packard

1939 r. - Założenie firmy przez Dave`a Packarda i Billa Hewletta

1957 r. - Wejście na giełdę nowojorską

1961 r. - Wejście na rynek urządzeń medycznych po przejęciu firmy Sanborn

1966 r. - Opracowanie pierwszego komputera - HP 2116A

1968 r. - Powstaje protoplasta obecnej serii stacji roboczych - HP 9100A

1969 r. - Opracowanie pierwszego systemu operacyjnego dla minikomputerów (może korzystać z niego jednocześnie 16 użytkowników)

1972 r. - Wprowadzenie na rynek pierwszego kalkulatora - HP-35 i minikomputera HP 3000

1980 r. - Wprowadzenie na rynek pierwszego komputera osobistego HP-85

1982 r. - Opracowanie systemu poczty elektronicznej, na rynku pojawia się serwer HP 9000 oparty na procesorze 32-bitowym

1984 r. - Pojawia się pierwsza drukarka atramentowa - HP Thinkjet i laserowa - HP LaserJet

1986 r. - HP wprowadza serię komputerów opartych na procesorze RISC (Reduced Instruction Set Computing)

1991 r. - Wprowadzenie na rynek pierwszego komputera typu palmtop - HP 95LX

1992 r. - Lewis Platt zostaje mianowany na prezesa Hewlett-Packarda

1993 r. - Wprowadzenie na rynek komputera typu laptop - HP OmniBook 300

1994 r. - Wprowadzenie do sprzedaży pierwszej, kolorowej drukarki laserowej

_________________________

Hewlett-Packard dzieli się na dwie niezależne firmy