Hewlett-Packard opatentował technologię 'atomic pixie dust'

Inżynierom koncernu udało się opracować rozwiązanie pozwalające na łączenie układów scalonych wielkości molekularnej z podzespołami tradycyjnych rozmiarów.

Hewlett-Packard opatentował technologię "atomic pixie dust", która pozwala na łączenie molekularnej wielkości podzespołów z tradycyjnymi chipami, układami scalonymi. To odkrycie jest nowym sposobem na to, aby móc rozpocząć produkcję znacznie tańszych podzespołów komputerowych. Naukowcy tłumaczą ponadto, że tradycyjne podzespoły budowane z krzemu już za około 10 lat osiągną szczyt wykorzystania właściwości tego materiału. Komputery stworzone w oparciu o molekuły mogłyby teoretycznie być o około milion razy wydajniejsze od tradycyjnych.

Naukowcy z HP odkryli jak można zbudować molekularne układy scalone, które mogłyby przechowywać bardzo mocno zagęszczone dane. Półprzewodniki oparte na molekułach zbudowane są z dwóch warstw kryształów o grubości dwóch atomów i szerokości 6-10 atomów. Kryształy mogą układać się równolegle w krystaliczną siatkę. Każdy punkt przecięcia siatki może zawierać cząsteczkę, która zmienia swoje położenie pod wpływem przepływającej przez siatkę energii elektrycznej, stając się jednocześnie przełącznikem "0/1" zbudowanego w ten sposób tranzystora. Technologia "atomic pixie dust" oparta jest głównie na cząsteczkach złota. Inżynierowie z Hewlett-Packard mają jednak na swojej drodze do pokonania poważna przeszkodę, jaką stanowi jak najbardziej kompatybilne połączenie molekuł z rozwiązaniami krzemowymi. Mają nadzieję, że już w 2006 r. Hewlett-Packard w 2006 r. rozpocznie produkcję na skalę masową układów w nowej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200