Hegemon informacyjnej dżungli

Dokumenty branżowe

Na bazie XML powstało wiele standardów opisujących dokumenty branżowe. Standard MathML pozwala zapisywać wzory matematyczne wg dołączonych do niego reguł wyświetlania tych wzorów. Dzięki temu za jakiś czas prawdopodobnie wzory prezentowane na stronach WWW nie będą zapisane jako rysunki, tylko jako MathML.

Podobnym pomysłem jest zapis wzorów chemicznych CML. Zapisywane są reguły łączenia symboli. Co ciekawe, propozycja standardu zawiera rozszerzenie, które pozwala przedstawiać wzory i reakcje albo jako ciąg symboli, albo graficzna prezentacja połączonych molekuł.

SVG to coraz bardziej popularny standard zapisu rysunków wektorowych. Istnieje także propozycja (na razie bez implementacji) standardu VoiceXML 1.0, przeznaczonego do opisu interfejsów dźwiękowych w aplikacjach i na stronach WWW, które będą mogły być syntezowane i odczytywane przez komputer. Wreszcie pojawiła się propozycja uproszczenia rozbudowanego standardu ISO 10303 (STEP), który określa sposób opisu danych produkcyjnych (niemal każdego rodzaju). STEPml to biblioteka dokumentów definiujących strukturę plików XML do opisu różnych aspektów danych produkcyjnych.

Usługi Web

Gwałtowny rozwój technologii XML jest związany z tzw. usługami Web. Usługa Web to komponent programowy dostępny w Internecie. Firma udostępnia np. częściową funkcjonalność swojej witryny, by systemy informatyczne jej partnerów mogły automatycznie składać zamówienia. Innymi słowy, usługa Web przypomina cegiełkę, z której są budowane systemy informatyczne. Można sobie wyobrazić sklep wysyłkowy, który w momencie gdy klient składa zamówienie, odwołuje się do usługi Web, dostępnej w portalu firmy kurierskiej, by podać cenę i czas dostarczenia kupowanego właśnie towaru. Głównym zadaniem XML jest pomoc w komunikacji między systemami heterogenicznymi.

Dość szybko powstała spora liczba standardów wywoływania usług Web. Począwszy od XML-RPC, przez najpopularniejszy obecnie SOAP, po bardzo egzotyczne rozwiązania, takie jak WDDX czy LOTP. Każde z nich wygląda podobnie - definiowany jest schemat komunikatu "wywołania" usługi, a także sposób opakowania parametrów i zwracanych wartości w pliku XML. Obecnie W3C próbuje ujednolicić te standardy, pracując nad XMLP (XML Protocol), który połączyłby wszystkie rozwiązania, zapewniając podstawowe cechy właściwe dla mechanizmów RPC wbudowanych w COM+ czy CORBA.

Dostęp do usług

UDDI to przykład inicjatywy, mającej na celu ułatwienie dostępu do usług oferowanych przez poszczególnych dostawców usług Web. Nad tą specyfikacją pracują m.in. IBM, Microsoft i Ariba. UDDI (Universal Discovery Description and Integration) określa, w jaki sposób firmy mogą publikować informacje o swoich usługach Web. Przeznaczeniem UDDI nie jest ułatwienie kooperacji między firmami. Systemy wymiany dokumentów pozwalają integrować różne systemy informatyczne, dokonywać translacji dokumentów, a także dostarczają niezbędną infrastrukturę do fizycznego przesłania informacji między różnymi konfiguracjami sprzętowymi. Tym samym zakłada się, że w tego typu kooperacji B2B obie strony znają swoje systemy i chcą usprawnić istniejący obieg dokumentów. UDDI ma inny cel. Ma umożliwiać ogłaszanie listy udostępnianych przez daną firmę usług Web, tak by każdy, kto jest nimi zainteresowany, miał dostęp do specyfikacji, pozwalających na korzystanie z tych usług.

Specyfikację UDDI można podzielić na cztery główne kategorie: mechanizmy wyszukiwania, narzędzia do odczytywania szczegółów interfejsu danej usługi Web, elementy związane z publikowaniem informacji, a także opisy sposobu wywoływania poszczególnych usług. Dostarczane są pełne informacje niezbędne do wyszukania interesującej użytkownika usługi, a także mechanizmy do automatycznego odczytania specyfikacji. Dużą zaletą jest mechanizm publikowania, który pozwala, by firma dostarczająca usługi nie musiała czekać, aż któryś z "robotów" zindeksuje jej witrynę i samodzielnie określi, co ma się znaleźć w indeksie wyszukiwarki internetowej. UDDI określa specjalne API, pozwalające samodzielnie publikować informacje o usługach, a także je usuwać i modyfikować pewne parametry. Oczywiście rejestracja jest w odpowiedni sposób zabezpieczona i tylko publikujący może zmieniać informacje o swoich usługach.


TOP 200