Hasła, od których iskrzy na Wikipedii

Kontrowersyjne hasła na Wikipedii są najczęściej poprawiane. Na liście tych "najgorętszych" znalazł się m.in. Jezus, prorok Mahomet, Adolf Hitler i George W. Bush - informuje w czwartek portal BBC News.

Zespół naukowców z czterech ośrodków badawczych, w tym z Uniwersytetu Oksfordzkiego, przeanalizował edycje milionów haseł z 10 wersji językowych Wikipedii w 2010 roku, m.in. z wersji angielskiej, hiszpańskiej, perskiej, arabskiej i czeskiej.

Zdaniem badaczy wśród często aktualizowanych haseł można wyróżnić takie, które są stale rozbudowywane, oraz takie, w których wprowadzane treści są nieustannie poprawiane przez kolejnych użytkowników; to właśnie ta druga grupa wzbudza kontrowersje.

Zobacz również:

  • Dzieci w sieci
  • Korzystając z tej usługi, wyszukiwarka Google Search będzie pracować wydajniej

Najwięcej zainteresowania i emocji we wszystkich 10 analizowanych wersjach językowych budzą hasła: Izrael, Adolf Hitler, Holokaust, Bóg, a także inne hasła dotyczące religii, np. Jezus, prorok Mahomet, chrześcijaństwo.

W anglojęzycznej wersji Wikipedii "najgorętsze" są hasła poświęcone byłemu prezydentowi USA George'owi W. Bushowi oraz anarchizmowi, we Francji najczęściej poprawiana jest strona na temat byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Segolene Royal, a w Rumunii na Wikipedii trwa swego rodzaju wojna o klub piłkarski Universitatea Craiova. 

autor: PAP, źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200