Harvard dla każdego

Harvard to rodzina komputerów Optimusa, przeznaczonych przede wszystkim dla klientów, dla których przy wyborze sprzętu zasadniczym kryterium jest cena. W skład rodziny wchodzą modele z płytami głównymi i procesorami Intel lub NexGen. Najsłabszą kofiguracją jest komputer 4H100 z procesorem Intel 486DX4 100 MHz. Najmocniejszy Harvard 5H90 ma procesor Nx586 i płytę główną Alaris firmy NexGen.

Harvard to rodzina komputerów Optimusa, przeznaczonych przede wszystkim dla klientów, dla których przy wyborze sprzętu zasadniczym kryterium jest cena. W skład rodziny wchodzą modele z płytami głównymi i procesorami Intel lub NexGen. Najsłabszą kofiguracją jest komputer 4H100 z procesorem Intel 486DX4 100 MHz. Najmocniejszy Harvard 5H90 ma procesor Nx586 i płytę główną Alaris firmy NexGen.

Optimus Harvard 5H90 jest wyposażony w 8 MB RAM (maks. 192 MB), dysk stały Seagate o pojemności 528 MB, napęd dyskietek 3,5" oraz kartę grafiki Powergraph 64 PCI z 1 MB VRAM (maks. 2 MB), produkcji STB Systems. Standardowo komputery są oferowane z 14" monitorem GoldStar o rozdzielczości 640 x 800 pkt.

Nx586 jest układem klasy Pentium opracowanym w technologii RISC. Zgodność z architekturą CISC zapewnia zainstalowany wewnątrz układu preprocesor tłumaczący kody CISC na RISC. Jak wynika z przeprowadzanych testów, procesor Nx586 93 MHz jest średnio o kilka procent wydajniejszy od intelowskiego odpowiednika (Pentium 90). Jednak według Optimusa, konfiguracja Nx586 90 MHz na płycie Alaris odpowiada parametrami procesorowi Pentium 75 MHz na płycie Intel Zappa. Procesor NexGena nie jest wyposażony w układ do obliczeń zmiennoprzecinkowych (koprocesor). Nx586 ma 32 kB pamięci podręcznej i jest zainstalowany na płycie Alaris NexGen 586 PCI/ISA. Jest ona przeznaczona również dla procesorów Nx586 z zegarem 84 i 103 MHz, ma wbudowaną asynchroniczną zewnętrzną pamięć podręczną 256 kB oraz 4 gniazda PCI i trzy 16-bitowe gniazda ISA. Szyna PCI zgodna jest ze specyfikacją 2.0 - szerokość magistrali to 32 bity, a maksymalna szybkość transmisji danych wynosi 128 MB/s. Na płycie zintegrowano sterowniki PCI/Enhanced IDE. Zainstalowany AmiWin BIOS firmy American Megatrends jest zgodny ze standardem "włącz i używaj".

NexGen i Optimus zapewniają o pełnej funkcjonalnej zgodności procesorów Nx586 z Pentium i 486. Mimo tego wraz z zestawem użytkownik otrzymuje dyskietki z programem "PCI Toolkit 1.0", który ma zapewnić poprawną współpracę z aplikacjami DOS i Windows 3.x. Zdarza się bowiem, że niektóre programy nie rozpoznają prawidłowo procesora (najczęściej identyfikują go jako 386 20 MHz). Mimo uruchomienia sterowników "CPU Identifier" dostarczonych przez NexGena nie udało się uruchomić starszych wersji programów testujących WinCheckit 2.0 i ChekIt Pro, ale nowsze wersje rozpoznają procesor oraz płytę bezbłędnie. Bez zarzutu komputer pracuje także z aplikacjami dla Windows 95, chociaż NexGen nie dostarcza jeszcze sterowników dla tego systemu. Harvard 5H90 jest oferowany z preinstalowanym systemem Windows 95.

Istotnym niedostatkiem komputerów, które w zamyśle producenta mają służyć młodzieży (studenci i uczniowie otrzymują od Optimusa specjalny rabat), jest brak we wszystkich modelach rodziny Harvard wyposażenia multimedialnego. Komputer dla Windows 95 powinien chyba mieć conajmniej napęd CD-ROM.

Nie wszystkich zadowoli też dokumentacja otrzymywana wraz z komputerem. Optimus prawdopodobnie nie zdążył jeszcze wydrukować polskich podręczników dla użytkowników komputerów Harvard z procesorem NexGena. Ze wzgledu na wciąż małą popularność, a także różnice w porównaniu z układami Intela polska dokumentacja byłaby wskazana. Chociaż 5H90 sprzedawany jest z polską wersją Windows 95, w zestawie użytkownik dostaje angielski podręcznik do wersji paneuropejskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200