HarmonyOS z sukcesem uruchomione na komputerze

Autorski system operacyjny Huawei uruchomiono na komputerze przenośnym z procesorem w architekturze x86.

Huawei od kilku lat intensywnie rozwija autorską rodzinę systemów operacyjnych, które sprzedawane są pod ujednoliconą nazwą handlową Huawei HarmonyOS.

Interfejs użytkownika HarmonyOS na tablecie
Źródło: huawei.com

Interfejs użytkownika HarmonyOS na tablecie

Źródło: huawei.com

Oprogramowanie, na które rozwój duży wpływ miała blokada handlowa i wycofanie dostępu do usług Google dla Huawei dostępne jest na smartfonach, tabletach, routerach oraz urządzeniach ubieranych.

Zobacz również:

  • Niemcy podjęły decyzję: nie chcą w swoich sieciach 5G chińskich produktów

Aktualnie trwają również prace nad dostosowaniem Huawei HarmonyOS do pracy z inteligentnymi samochodami oraz komputerami osobistymi. Do sieci przedostały się informacje na temat komputera z procesorem x86, na którym uruchomiono system operacyjny HarmonyOS.

Jeden z chińskich deweloperów uruchomił system operacyjny HarmonyOS 3.2 Beta 3 na biznesowych laptopach produkowanych przez HP.

Komputery działają dosyć sprawnie i obsługują wszystkie interakcje wykonywane za pomocą myszy. Udało się również dostosować sterowniki graficzne - interfejs użytkownika renderowany jest na bieżąco bez widocznych opóźnień.

Oprogramowanie HarmonyOS na komputery nie jest jeszcze odpowiednio zoptymalizowane i nie radzi sobie z wykonywaniem bardziej zaawansowanych obliczeń czy uruchamianiem aplikacji firm trzecich.

Aktualnie system operacyjny posiada działające sterowniki dla portów USB, złącza RJ-45, SATA, PCIe oraz innych interfejsów sprzętowych. Brakuje jeszcze poprawnych sterowników do obsługi myszy i klawiatury.

HarmonyOS na komputery osobiste prawdopodobnie pracuje korzystając z jądra Linuxa. System operacyjny uruchomiono na dwóch komputerach z procesorami Intel 8 oraz 11 generacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200