Hard i Software na liście Fortune

Podobnie jak co roku, amerykańskie pismo Fortune opublikowało listę 500 przedsiębiorstw USA o największych obrotach. Wśród nich znajduje się wielu producentów komputerów, układów scalonych i urządzeń peryferyjnych.

Podobnie jak co roku, amerykańskie pismo Fortune opublikowało listę 500 przedsiębiorstw USA o największych obrotach. Wśród nich znajduje się wielu producentów komputerów, układów scalonych i urządzeń peryferyjnych.

Straty jednych ...

Supergigant - IBM utrzymał się co prawda nadal pod względem obrotów na czwartym miejscu, jednakże wskutek poniesionych strat w ub.r. spadł w rubryce dochodów na 473 pozycję, uzyskując tym samym najgorszy w branży wynik finansowy. Poważne straty poniosła również firma Unisys, która wylądowała w pobliżu IBM (na 471 pozycji). Nie o wiele wyżej znalazła się także 28 pod względem obrotów Digital Equipment Corporation. Wskutek strat w wysokości 600 mln USD poniesionych w 1991 r. wylądowała na 463 pozycji na liscie wyników.

... zyski drugich

Natomiast Hewlett-Packard, specjalista od stacji roboczych, nie tylko wysunął się przed DEC, jeśli chodzi o obroty (26 miejsce), lecz w wykazie rentowności ma przed sobą tylko 23 inne przedsiębiorstwa amerykańskie. Wielkiego skoku na liście dokonała firma Sun Microsystems, przesuwając się do przodu o 35 miejsc na 146 pozycję w tej prestiżowej tabeli; wzrost o 70% zysku netto przyniósł jej 86 pozycję w dziedzinie rentowności. Nabywca MIPS, Silicon Graphics (pozycja 488), dostał się po raz pierwszy do czołowej 500-ki i z kwotą 33 mln USD zajmuje 269 miejsce pod względem rentowności.

Beniaminkami na liście wśród producentów komputerów są Dell Computer (490) i AST Research (431). Zapewniając sobie, po raz pierwszy, miejsce na liście Fortune. Obie firmy osiągnęły także ponadprzeciętną rentowność: Dell zajmuje 294 pozycję, a AST 196 miejsce wśród najlepiej gospodarujących przdsiębiorstw USA.

Wyniki Intela i AMD

Wśród producentów półprzewodników wyróżnia się Intel, który mając 26 miejsce w obrotach zajmuje 22 lokatę pod względem rentowności. Jego rywal AMD również osiągnął wyższą lokatę na liście zysków (106) niż na liście obrotów (296), co dowodzi, że mimo wszystkich kłopotów z Japończykami, interesy w branży półprzewodnikowej były w ub.r. intratne. Warto też zwrócić uwagę, iż Fairchild Semiconductor, który jeszcze w 1990 r. należał do przedsiębiorstw deficytowych, a po kuracji odchudzającej znów osiągnął zysk (mimo obniżenia obrotów 30%) i stał sie na tyle rentowny, że zajmuje pozycję w środku tabeli (289).

"Peryferia" wielkiego świata

Ze zmiennym szczęściem prowadzą interesy wytwórcy pamięci masowych: poprawiła się sytuacja Storage Technology (239), a nowy na liście Quantum (363) ma szczególne powody do zadowolenia (185 pod każdym względem rentowności). Natomiast Conner Peripherials zanotował obniżenie zysku, a Maxtor na liście - 365 jeśli chodzi o obroty - poniósł w ub.r. straty w wysokości 45 mln i pod względem rentowności zajmuje dopiero 414 pozycję.

Ogólnie

Z prezentowanej listy wynika, że recesja dotknęła nie tylko producentów sprzętu komputerowego. Sumaryczny zysk netto znajdujących się na niej firm amerykańskich spadł o 41%, przy czym straty poniosły aż 103 firmy. Źle wypadły przede wszystkim koncerny-kolosy: ich łączne straty wyniosły blisko 10 mld USD.


TOP 200