Hakerzy znaleźli nową metodę dystrybuowania złośliwego oprogramowania FluBot

Użytkownicy androidowych smartfonów są ostatnio atakowani przez szczególnie przebiegłych hakerów. Odbierają od nich najpierw wiadomość tekstową ostrzegającą, że urządzenie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem FluBot. Dostają też propozycję pobrania łaty neutralizującej to zagrożenie. Gdy spanikowany użytkownik kliknie dołączony do wiadomości link, a następnie pobierze i uruchomi łatę, instaluje ona dokładnie ten sam malware, który miała unieszkodliwić.

Foto: Sora Shimazaki/Pexels

FluBot to znany od dawna bankowy malware, który kradnie z zainfekowanych smartfonów hasła oraz poufne informacje pozwalające realizować bez wiedzy użytkownika transakcje finansowe Wykorzystuje również nadane sobie uprawnienia do atakowania kolejnych smartfonów (pobierając w tym celu informacje znajdujące się książce adresowej), uruchamiając w ten sposób cały łańcuch infekcji. Dobra wiadomość jest taka, że użytkownicy iPhone'ów mogą spać spokojnie. Bo chociaż mogą również odbierać takie wiadomości, to FluBot atakuje tylko urządzenia Android.

Każdy użytkownik smartfona, który kliknął podesłany mu link i pobrał złośliwe oprogramowanie FluBot, powinien natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem i poinformować go o tym fakcie, a następnie natychmiast zmienić wszystkie hasła zapewniające mu dostęp do banku, tak aby uniemożliwić hakerowi bezpośredni dostęp do swojego konta. Jeśli tego nie zrobi, może go to bardzo drogo kosztować.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Ataki ransomware pozostają nadal numerem 1
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200