Hakerzy zarobili 184 mln zł na oszustwach związanych z Covid-19

W ostatnich miesiącach odnotowano duży wzrost e-maili phishingowych, które dotyczą szczepionek na Covid-19. Jak podaje National Fraud Intelligence Bureau (NFIB) w Londynie, hakerzy zgarnęli już 34,5 mln funtów i wszystko pochodzi z oszustw związanych z koronawirusem. To ok. 184 mln zł.

Hakerzy wykorzystują Covid-19 / Fot. Nahel Abdul Hadi, Unsplash.com

Hakerzy wykorzystują Covid-19 / Fot. Nahel Abdul Hadi, Unsplash.com

Hakerzy wykorzystują kryzys związany z koronawirusem na masową skalę. W ciągu ostatnich 12 miesięcy NFIB otrzymało 6073 zgłoszeń oszustw związanych z Covid-19. Przykłady obejmują oszustwa, w których cyberprzestępca podszywa się pod organy zdrowia publicznego, obiecując ofiarom dostęp do ratujących życie leków, szczepionek czy wsparcia finansowego.

Pobierz: Driver Booster

Większość ataków miała miejsce na początku pierwszego lockdownu w Wielkiej Brytanii - wiosną 2020 r. Później ataków było stopniowo coraz mniej, ale od stycznia 2021 ich liczba znów wzrosła. Rzecznik londyńskiej policji przyznał, że nagły wzrost jest spowodowany pojawieniem się szczepionek. Hakerzy wysyłają mnóstwo e-maili phishingowych, obiecując szczepionki w zamian za opłatę.

Zobacz również:

  • Nie żyje jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie

Sprawdź: Meet Google

Są też inne oszustwa. Przykładowo niektórzy cyberprzestępcy stworzyli sklepy internetowe, które oferują dostęp do produktów, na które jest duży popyt w dobie pandemii, takich jak maski na twarz czy zestawy do przeprowadzania testów na Covid-19. W samej Wielkiej Brytanii udało się już zamknąć 2000 fałszywych stron www, numerów telefonów i adresów e-mail, a także doprowadzić do 156 aresztowań.

Uwaga na maile, w których ktoś obiecuje nam dostęp do szczepionki lub innych produktów związanych z Covid-19. Tego typu wiadomości to niemal na pewno oszustwo i ktoś próbuje wykraść nasze dane, a także – pieniądze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200