Hakerzy rozpracowali standardy SDMI do zabezpieczania nagrań cyfrowych

W połowie września br. organizacja Secure Digital Music Initiative (SDMI), której celem jest opracowanie technologii umożliwiających bezpieczną dystrybucję muzyki cyfrowej, rzuciła wyzwanie komputerow...

W połowie września br. organizacja Secure Digital Music Initiative (SDMI), której celem jest opracowanie technologii umożliwiających bezpieczną dystrybucję muzyki cyfrowej, rzuciła wyzwanie komputerowemu podziemiu. Za złamanie każdej z sześciu opublikowanych na stronach internetowych technologii szyfrujących SDMI oferowała 10 tys. USD. Próba trwała trzy tygodnie. Według doniesień internetowego magazynu Salon.com, powołującego się na anonimowe źródła, wszystkie technologie szyfrujące zostały rozpracowane przez hakerów.

<B>Pozorny sukces</B>

Wyzwanie rzucone przez SDMI wywołało duże poruszenie w komputerowym podziemiu. Większość hakerów nawoływała do bojkotu. "Nie będę wykonywał za was brudnej roboty" - pisał Don Marti, redaktor techniczny Linux Journal. Niektórzy obawiali się również, że SDMI chce wykorzystać informacje zdobyte o hakerach, łamiących szyfry do ich późniejszego ścigania. Wydaje się jednak, że 10 tys. USD za złamanie każdej z technologii było wystarczającą zachętą do podjęcia wyzwania. Według informacji zawartych w oficjalnym oświadczeniu SDMI nadeszło 447 odpowiedzi. Jednocześnie przedstawiciele organizacji zaprzeczyli, jakoby technologie szyfrujące zostały złamane, twierdząc, że dopiero rozpoczynają proces sprawdzania nadesłanych rozwiazań.

Przedstawiciele SDMI stwierdzili, że nawet jeśli informacje o złamaniu szyfrów okazałyby się prawdziwe, nie oznaczałoby to ich klęski. Konkurs miał bowiem na celu jedynie rozpoznanie słabych punktów opracowanych technologii, a w efekcie ich wyeliminowanie przed wprowadzeniem na rynek. W opinii hakerów pomysł SDMI był jednak już w założeniu pozbawiony sensu, ponieważ każdą technologię można złamać. Ich zdaniem piractwo może zniknąć tylko wtedy, gdy stanie się nieopłacalne, a na to może wpłynąć obniżka cen płyt CD. Na razie wytwórnie fonograficzne działają odwrotnie - podnoszą ceny ze względu na rozpowszechnione piractwo.

<B>Znaczona talia</B>

Powołana w 1999 r. organizacja SDMI została utworzona przez firmy z branży muzycznej, komputerowej i producentów urządzeń elektronicznych. Miała rozwiązać problemy, dotyczące ochrony praw autorskich i płatności, związanych z dystrybucją muzyki zapisanej w technologii cyfrowej. SDMI ma zamiar znakować każdy cyfrowy plik muzyczny poprzez dodanie czegoś w rodzaju "znaku wodnego", który będzie ograniczał jego kopiowanie. Oznakowane w ten sposób pliki muzyczne będzie można odtwarzać wyłącznie na urządzeniach zgodnych ze standardem SDMI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200