HSDPA za kilka miesięcy w Erze

Działający w Polsce operatorzy komórkowi modernizują swoje sieci na potrzeby nowych usług dostępu do internetu. Dzięki zdobywającej popularność technologii HSDPA prędkości mobilnej transmisji danych zbliżą się do 2 Mb/s.

Prawdopodobnie jako pierwsza usługi bazujące na HSDPA wprowadzi Polska Telefonia Cyfrowa. PTC od dłuższego czasu prowadzi już testy nowej technologii. Możliwości jakie oferuje HSDPA przedstawiciele sieci Era prezentowali już w marcu podczas łódzkich targów Intertelecom.

"Prowadzimy już zaawansowane testy HSDPA. Na razie nie uczestniczą w nich klienci końcowi. Komercyjne usługi HSDPA wprowadzimy jeszcze w tym roku, po wakacjach. Od listopada ubiegłego roku Era sprzedaje karty, które są oznaczane jako HSDPA Ready. W momencie uruchomienia usług HSDPA zaoferujemy naszym klientom - ty którzy kupili wcześniej te urządzenia - bezpłatną wymianę oprogramowania firmware takich kart, aby mogli korzystać z nowych usług" - mówi Andrzej Ochocki, Dyrektor Biura Usług Szerokopasmowych PTC.

HSDPA będzie rozszerzeniem usług BlueConnect w Erze, w ramach której dostępne są operator oferuje dostęp do sieci przez UMTS/EDGE/GPRS i WLAN.

"HSDPA jest implementowane na bazie istniejącej sieci UMTS Ery, do budowy której elementy dostarczają nam Ericsson i Siemens" - dodaje Andrzej Ochocki.

Technologia HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) zapewnia nominalną przepustowość sięgającą 14.4 Mb/s (pobieranie danych). Początkowo standardem będą usługi oferujące szybkość transmisji na poziomie 1,6 - 1,8 Mb/s.

Do wdrożenia usług HSDPA przygotowują się także sieci Orange i Plus. Żaden z trzech działających w Polsce operatorów na razie nie zadeklarował konkretnego terminu ich udostępniania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200