HPE zapowiada linuksowe kontenery wspierające usługi HP-UX

Korporacja zapowiada rozwiązanie, dzięki któremu użytkownicy aplikacji napisanych dla systemu HP-UX będą je mogli uruchamiać na serwerach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, które są wyposażone w procesory x86, takie jak Xeon.

System operacyjny HP-UX wkroczył do centrów danych ponad 30 lat temu i wiele wskazuje na to, że w przyszłości może nie zniknie całkowicie z centrów danych, ale będzie z nich wypierany przez inne platformy obliczeniowe. Jest to spowodowane tym, że Intel nie zamierza dalej rozwijać procesorów Itanium, które są instalowane w serwerach HP-UX.

Intel ogłosił w zeszłym tygodniu podczas prezentowania nowego procesora Itanium (układ Itanium 9700 noszący kodową nazwę Kittson), że jest to ostatni układ należącym do tej linii, która zostanie po prostu wygaszona. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Zobacz również:

W tym samym czasie firma HPE zapowiedziała, że wprowadza do oferty nowe serwery Integrity i6 oparte na układach Kittson. Będą to prawdopodobnie ostatnie serwery bazujące na układach Itanium, gdyż procesor Kittson nie będzie mieć następcy.

Mając to na uwadze firma HPE opracowała rozwiązanie, które pozwoli użytkownikom uruchamiać aplikacje napisane dla systemu HP-UX na linuksowych serwerach x86. Bazuje ono na technologii kontenerów, które będzie można konfigurować na takich serwerach.

Dokładnie nie wiadomo jak zapowiadane kontenery będą pracować. Prawdopodobnie wystąpienia aplikacji HP-UX będą traktowane jako linuksowe mikro usługi. Wart w tym momencie zaznaczyć, że kontenery bazują na innych mechanizmach niż wirtualizacja.

Tam gdzie mamy do czynienia z wirtualizacją musi być zawsze hiperwizor oraz dodatkowe narzędzia wirtualizujące zasoby. Kontenery tego nie wymagają i mają przy tym tę zaletę, że pozwalają użytkownikom utrzymywać w ruchu heterogeniczne środowiska obliczeniowe wspierające oba systemy: HP-UX i Linux.


TOP 200