HPE wycofuje się z rynku urządzeń “white box”

Firma HPE zdecydowała, że wycofuje się z rynku taniego sprzętu „no name” (określanego też mianem urządzeń typu „white box”). Rynek ten został opanowany przez niemarkowe urządzenia, najczęściej serwery, produkowane np. przez anonimowe, najczęściej chińskie firmy, które dostawcy usług IT instalują w swoich centrach danych.

Serwery takie pracują obecnie nawet w centrach danych obsługiwanych przez tak znanych dostawców usług chmurowych, jak Amazon, Facebook czy Google, gdzie skutecznie rywalizują – głównie z powodu niskich cen – z markowymi serwerami produkowanymi przez HP Enterprise czy Dell EMC.

Informację taką podał kilka dni temu jeden z szefów korporacji HPE (Antonio Neri). Potwierdził on oficjalnie, że HPE skoncentruje w przyszłości swoją uwagę wyłącznie na wydajnych serwerach klasy „high end”, pozostawiając rynek tanich serwerów anonimowym najczęściej dostawcom tego rodzaju sprzętu.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną

HPE nie jest pierwszym dostawcom markowych serwerów i sprzętu sieciowego, który zdecydował się na taki krok. Podobną decyzję podjął kilka lat Oracle, po tym gdy kupił firmę Sun. Tuż po zakończeniu tej transakcji Larry Ellison ogłosił, że Oracle nie jest zainteresowany rynkiem tanich urządzeń „no name” i odpuszcza go sobie definitywnie.

Również IBM obrał taką strategię po sprzedaniu dwa lata temu swojego oddziału produkującego serwery x86 chińskiej firmie Lenovo. Korporacja produkuje obecnie wyłącznie wydajne systemy obliczeniowe klasy mainframe (urządzenia z Series) oraz serwery klasy “high end” bazujące na procesorach Power.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200