HPE umieści w kosmosie superkomputer

Hewlett Packard Enterprise zamierza umieścić w najbliższym czasie na pokładzie stacji kosmicznej ISS (International Space Station) superkomputer noszący wiele mówiącą nazwę Spaceborne Computer. Korporacja chce w ten sposób sprawdzić jak tego rodzaju system obliczeniowy zachowuje się w takim środowisku.

HPE podjął się tego zadania wspólnie z NASA i zapowiada, że Spaceborne Computer będzie zawierał typowe elementy stosowane w standardowych, „naziemnych” jednostkach obliczeniowych tego typu. Informuje też, że kosmiczny superkomputer będzie przetwarzać dane z niewielką jak na tego rodzaju jednostkę szybkością rzędu 1 teraflopsa. Jednak to nie szybkość jest w tym przypadku ważna ale to, jak Spaceborne Computer zachowa się w tak nietypowym środowisku pracy, jakim jest przestrzeń kosmiczna.

Spaceborne Computer bazuje w dużej mierze na firmowym systemie HPE przystosowanym do instalowania w szafie, noszącym nazwę Apollo 40. Jest to stelażowy serwer klasy HPC (High-Performance Computing) zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji analizujących duże porcje danych.

Zobacz również:

Spaceborne Computer zostanie umieszczony na pokładzie rakiety Dragon (dzieło firmy SpaceX), która zostanie w najbliższym czasie wystrzelona w kosmos i następnie dostarczy ładunek na stację ISS.

Eksperyment zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ zabierane do tej przez astronautów w kosmos wzmocnione laptopy typu „ruggedized” odmawiały dość szybko posłuszeństwa ze względu na to, że nie były odporne na promieniowanie kosmiczne.


TOP 200