HPE umieści w kosmosie superkomputer

Hewlett Packard Enterprise zamierza umieścić w najbliższym czasie na pokładzie stacji kosmicznej ISS (International Space Station) superkomputer noszący wiele mówiącą nazwę Spaceborne Computer. Korporacja chce w ten sposób sprawdzić jak tego rodzaju system obliczeniowy zachowuje się w takim środowisku.

HPE podjął się tego zadania wspólnie z NASA i zapowiada, że Spaceborne Computer będzie zawierał typowe elementy stosowane w standardowych, „naziemnych” jednostkach obliczeniowych tego typu. Informuje też, że kosmiczny superkomputer będzie przetwarzać dane z niewielką jak na tego rodzaju jednostkę szybkością rzędu 1 teraflopsa. Jednak to nie szybkość jest w tym przypadku ważna ale to, jak Spaceborne Computer zachowa się w tak nietypowym środowisku pracy, jakim jest przestrzeń kosmiczna.

Spaceborne Computer bazuje w dużej mierze na firmowym systemie HPE przystosowanym do instalowania w szafie, noszącym nazwę Apollo 40. Jest to stelażowy serwer klasy HPC (High-Performance Computing) zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji analizujących duże porcje danych.

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • Jak w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji? Odpowiedź HPE
  • Chmurowa usługa Fujitsu robi wrażenie

Spaceborne Computer zostanie umieszczony na pokładzie rakiety Dragon (dzieło firmy SpaceX), która zostanie w najbliższym czasie wystrzelona w kosmos i następnie dostarczy ładunek na stację ISS.

Eksperyment zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ zabierane do tej przez astronautów w kosmos wzmocnione laptopy typu „ruggedized” odmawiały dość szybko posłuszeństwa ze względu na to, że nie były odporne na promieniowanie kosmiczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200