HPE przejęło firmę specjalizującą się w technologii „zero-trust networking”

HPE poinformowało na początku tego tygodnia o przejęciu kalifornijskiej firmy Scytale. Analitycy rynku IT nie mają wątpliwości iż decydując się na taki krok, HPE chce wzmocnić swoją pozycję na rynku rozwiązań zapewniających systemom komputerowym bezpieczeństwo.

Obie firmy podpisały już umowę zawierającą warunki przejęcia, nie podając jednak do publicznej wiadomości szczegółów transakcji. HPE potwierdza, że przejęcie to pozwoli mu projektować bezpieczne systemy IT używane przez środowiska korporacyjne i zapewnia iż ma już plany pozwalające wykorzystać do tego celu pilotowane przez Cloud Native Computing Foundation i wspierane przez firmę Scytale projekty open source SPIFFE (Secure Production Identity Framework for Everyone) i SPIRE (SPIFFE Runtime Environment).

Firma Scytale została założona w 2017 roku przez byłych pracowników kilku firm IT, w tym tak znanych, jak Amazon Web Services, Google czy Splunk. Jako start-up, firma zebrała wtedy 8 mln USD. Jej specjalnością jest projektowanie systemów gwarantujących sieciom komputerom bezpieczeństwo, które bazują na technologii „zero-trust ” (zero zaufania).

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Yahoo kupiło kolejną platformę informacyjną
  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Zakłada ona, że sieć komputerowa będzie bezpieczna tylko wtedy, gdy chroniący ją system nie ufa nikomu i sprawdza absolutnie wszystkie jej elementy. Strategię taką dobrze odzwierciedla hasło przewodnie twórców tej technologii: „never trust, always verify” (nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj).

Komentując przejęcie Dave Husak (dyrektora generalny HPE Cloud Initiative) powiedział, że „Umowa odegra zasadniczą rolę w planach HPE dotyczących dostarczania firmom dynamicznych, otwartych platform typu „edge-to-cloud”, projektowanych z myślą o zapewnieniu im bezpieczeństwa”. I dodał, „Zdajemy sobie sprawę z tego, że każda organizacja działająca w środowisku hybrydowym z wieloma chmurami wymaga w 100% bezpiecznych systemów pracujących zgodnie z maksymą zerowego zaufania, które mogą dynamicznie identyfikować i uwierzytelniać dane i aplikacje w czasie rzeczywistym”.

W opinii analityków technologia „zero trust’ może z czasem zastąpić sieci VPN. Potwierdzają to najnowsze badania firmy Gartner. Przewiduje ona, że w ciągu następnych trzech lat większość firm (bo ok. 60%) zrezygnuje z technologii VPN właśnie na rzecz rozwiązań „zero trust”. Być może to również zadecydowało o tym, że HPE zdecydowało się postawić na tę technologię, a przejęcie firmy Scytale znakomicie ułatwi mu to zadanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200