HPE: po pierwsze elastyczność

Wszystkie prezentowane przez Hewlett Packard Enterprise tematy i nowości podczas tegorocznej konferencji Discover 2016 w Londynie sprowadzić można do jednego wspólnego mianownika: zwiększenia elastyczności infrastruktury ICT.

Wszystko sprowadza się do zwinności. Nie można inwestować w bardzo klasyczny typ infrastruktury IT, ponieważ do czasu, kiedy wdrożenie zostanie zakończone, biznes mógł już dawno przenieść się gdzie indziej. Być może będzie trzeba poruszać się pomiędzy rozwiązaniami on-premise oraz prywatnymi i publicznymi chmurami obliczeniowymi, a do tego potrzeba możliwości zarządzania środowiskami pracy w bardzo zwinny sposób. Rozwiązania definiowane programowo, takie jak HPE Synergy, są kluczowym elementem naszej strategii. To następny krok, dzięki któremu umożliwiamy naszym klientom niezwykle łatwo dostarczać zasoby IT - to naprawdę plug&play. Dzięki naszemu oprogramowaniu można alokować niezbędną moc obliczeniową, zasoby pamięci oraz sieci w ciągu minut” – mówiła Sabine Sauter w wywiadzie dla Computerworlda w grudniu ub. roku, krótko po objęciu stanowiska szefowej polskiego oddziału HPE.

HPE Synergy i wizja rozwoju infrastruktury komponowalnej

Według HPE, platforma Synergy to kolejny krok w rozwoju infrastruktury IT – jej wyróżnikiem ma być architektura, od początku tworzona jako jedno rozwiązanie zarówno w warstwie oprogramowania, jak i sprzętu. HPE Synergy jest połączeniem rozwiązań konwergentnych, definiowanych programowo i hybrydowych. W ramach takiej „komponowalnej” architektury wszystkie zasoby obliczeniowe, pamięciowe czy sieciowe stają się elementami jednej puli programowanej jako usługa – dostępnymi za pomocą ujednoliconego API.

Zobacz również:

  • HPE GreenLake – to jest rok przełomowych zmian

HPE zapowiada przy tym dalsze etapy rozwoju architektury komponowalnej. Platforma Synergy umożliwia zbudowanie infrastruktury, której elementy są w całości zarządzane programowo. Docelowo umożliwi to daleko posunięte skalowanie zasobów, ich pełne wykorzystanie oraz daleko posuniętą koncentrację na aplikacjach i rozwoju oprogramowania – kosztem czasu poświęcanego dotąd na obsługę prac operacyjnych.

Platforma Synergy będzie rozwijana wraz z postępami badań w laboratoriach HPE. Dostawca podkreśla, m.in., że architektura rozwiązania uwzględnia stosowanie pamięci nieulotnej NVDIMM (Non-Volatile-DIMM), bazującej na przekazywaniu danych bezpośrednio z procesora do pamięci – bez rozróżnienia na pamięć operacyjną i masową. Będzie w stanie wykorzystywać także opracowywane obecnie łącza fotoniczne.

Wspomniane technologie rozwijane są w ramach projektu badawczego pod nazwą Maszyny (The Machine) – komputera, w którym centralnym elementem architektury jest pamięć. HPE nazywa tę koncepcję Memory-Driven Computing. Podczas HPE Discover po raz pierwszy publicznie pokazany został prototyp Maszyny.

Nowe modele finansowania zaplecza IT

HPE zapowiedział także zmiany w modelach finansowania konsumpcji pamięci masowych. Inicjatywa Flash Now bazować będzie na dostarczaniu przez HPE technologii w dwóch modelach: Pay-as-You-Grow oraz Pay-as-You-Go. Takie sposoby finansowania przypominają model chmurowy, chociaż infrastruktura budowana jest po stronie klienta.

Rola tego typu modeli w ofercie dostawcy będzie rosła i obejmie cały stos infrastrukturalny – HPE dąży do zwiększenia elastyczności w sposobach dostarczana rozwiązań dostawcy jego klientom końcowym. Nowa strategia ma podjąć trzy istotne trendy, definiujące aktualnie rozwój ICT. Według przedstawicieli HPE, wspomniane trendy to: wzrastające znaczenie rozwiązań typu All-Flash wśród dostępnych rodzajów pamięci masowej, zmiany w sposobach konsumpcji technologii w kierunku płatności za faktycznie wykorzystanie zasoby (model inspirowany chmurą), a także rosnąca rola decydentów biznesowych w decyzjach zakupowych dotyczących technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing[email protected]

TOP 200