HPE oferuje firmom odchudzone i tańsze wersje swoich superkomputerów

Widząc o tym, że systemy obliczeniowe tego typu są drogie, HPE (Hewlett Packard Enterprise) ogłosił plany udostępnienia swoich superkomputerów większej liczbie przedsiębiorstw.

Grafika: HPE

Dlatego podjął produkcję znacznie odchudzonych i co za tym idzie tańszych modeli superkomputerów Cray, na które będą sobie mogły pozwolić nawet mniejsze firmy. Nowe portfolio obejmuje superkomputery należące do linii HPE Cray EX i HPE Cray XD. Wszystkie superkomputery są oferowane razem z pełną gamą sprzętu, w tym z jednostkami obliczeniowymi, połączeniami, pamięcią masową, oprogramowaniem oraz elastycznymi opcjami dotyczącymi zasilania i chłodzenia.

Nowy superkomputer należący do linii Cray EX (noszący nazwę HPE Cray EX2500) ma podobną architekturę co znany system obliczeniowy Frontier, który zajmuje obecnie pierwsze miejsce na liście TOP500. Jest jednak od niego o jedną czwartą mniejszy, tak aby można go było bez problemów instalować w korporacyjnych centrach danych, które często mają ograniczoną powierzchnię.

Zobacz również:

  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Frontier i Aurora na pierwszych miejscach listy TOP500
  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi

Model EX2500 jest chłodzony wodą, a nie powietrzem, a moduł dystrybucji chłodziwa jest w nim ściśle zintegrowany z samą szafą serwerową, a nie jest instalowany w oddzielnej szafie, jak ma to miejsce w przypadku standardowego superkomputera. Ważne jest w tym wszystkim to, że system HPE Cray EX2500 kosztuje ułamek ceny superkomputera HPE Cray EX4000, na którym jest wzorowany.

Pierwszy system należący do linii Cray XD nosi nazwę HPE Cray XD2000. Ma on wielkość 2U, dlatego mieści się w standardowej 19-calowej szafie serwerowej i bazuje na rozwiązaniach stosowanych w komputerze HPE Apollo 2000. System HPE Cray XD2000en może być chłodzony powietrzem lub cieczą. HPE informuje, że moduły obliczeniowe komputerów XD2000 i EX2500 będą zawierać procesory Intel Xeon Scalable czwartej generacji (Sapphire Rapids) albo procesory AMD Epyc 4 Genoa.

Drugi system należący do linii Cray XD nosi nazwę XD6500, ma wielkość 5U i zawiera procesory graficzne Nvidia H100 Hopper, co upodabnia go do serwerów DGX firmy Nvidia. System XD6500 może obsługiwać zaawansowane aplikacje realizujące takie zadania, jak modelowanie, symulacja czy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Podobnie jak system XD2000, jest to właściwie rebranding komputera Apollo.

Wszystkie systemy są wyposażone w HPE Slingshot, szybkie łącze Ethernet oraz towarzyszy im środowisko programistyczne HPE Cray, które oferujące w pełni zintegrowany pakiet oprogramowania z kompilatorami i wszystkimi niezbędnymi narzędziami programistycznymi. Systemy Cray XD i EX z procesorami AMD Epyc są już dostępne, a te wyposażone w procesory Intel Xeon Scalable będą pojawić się na rynku sukcesywnie, w miarę tego jak Intel będzie zwiększać ich produkcję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200