HPE i działania na rzecz równości cyfrowej

Raport „The Global Risks Report 2021”, opracowany przez Światowe Forum Ekonomiczne, wskazuje, że wśród pięciu najbardziej niepokojących krótkoterminowych zagrożeń globalnych znajduje się nierówność cyfrowa. Działania HPE mają pomóc w walce z wykluczeniem.

Fot by Pexels

Nierówność cyfrowa została postawiona tuż obok chorób zakaźnych, kryzysów egzystencji, ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Sprawa jest więc poważna.

Wraz z postępującą transformacją gospodarki na rzecz technologicznych rozwiązań, osoby bez odpowiednich kompetencji i łatwego dostępu do sieci, stają się zagrożone wykluczeniem na rynku pracy i w społeczeństwie. Szczególnie uwidoczniła to – w ujęciu globalnym – pandemia. Jej ekonomiczne skutki ujawniły słabości, jednocześnie inspirując międzynarodowe współprace i innowacje. Sposobem na wyjście z kryzysu okazała się transformacja dotychczasowych procesów na rzecz gospodarki cyfrowej, przykładem czego są chociażby wprowadzenie telemedycyny czy pracy zdalnej. To z kolei zrodziło wyzwania dla tych, którym brakuje umiejętności cyfrowych bądź łatwego dostępu do technologii.

Zobacz również:

  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną

HPE podejmuje działania na rzecz Digital Inclusion, czyli integracji cyfrowej oraz tworzenia jednolitych warunków dla społeczeństwa pod względem wiedzy i dostępu do nowoczesnej infrastruktury. Kluczowe stają się trzy obszary: łączność, dostęp do informacji oraz umiejętności korzystania z technologii cyfrowych. Organizacja Narodów Zjednoczonych wskazuje, że powszechny dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny do uczestnictwa w nowoczesnej gospodarce, tak samo jest niezbędna łączność. Blisko połowa dorosłych osób na świecie i 2/3 dzieci w wieku szkolnym (od 3 do 17 lat) nie ma dostępu do Internetu. Najbardziej dotknięte wykluczeniem są obszary Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Gdy COVID-19 rozprzestrzenił się po całym świecie, zmuszając do zamknięcia szkół, nierówności cyfrowe się pogłębiły. HPE oferowało wówczas hotspoty Wi-Fi w autobusach, na parkingach i stadionach, aby umożliwić dzieciom i młodzieży dostęp do informacji. Są to jednak tylko rozwiązania tymczasowe. Docelowo łączność musi być wszechobecna, przystępna cenowo i bezpieczna. Podchodząc do problemu globalnie, HPE dołączyło także do inicjatywy „Smart Africa Alliance” – sojuszu promującego integrację cyfrową oraz zapewniającego przystępny dostęp do usług szerokopasmowych i technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w krajach Afryki, np. wiejskich szpitalach w Kambodży. HPE pomaga w tworzeniu kontrolowanych infrastruktur chmurowych i innych projektów transformacji cyfrowej niezbędnych do stymulowania handlu w Afryce.

"Tworząc zintegrowany cyfrowo świat, będziemy mogli dokonywać ważnych odkryć w dziedzinach takich jak medycyna precyzyjna, zdrowie populacji, bezpieczeństwo żywnościowe czy klimat. W dzisiejszym, cyfrowo zróżnicowanym świecie, całe populacje narażone są na utratę ważnych informacji dotyczących np. dokumentacji medycznej oraz danych klimatycznych. Dobra wiadomość jest taka, że nowe modele biznesowe pozwalają na udostępnianie innowacyjnych technologii coraz większej liczbie organizacji, niezależnie od ich wielkości czy lokalizacji. Koncentrując się na tworzeniu dostępnej infrastruktury cyfrowej, HPE oraz inne firmy technologiczne mogą odpowiedzieć na te wyzwania społeczeństwa. Dzisiaj technologie muszą przynosić korzyść dla wszystkich. Dlatego HPE udziela wsparcia w obszarach łączności, dostępu do informacji oraz pomaga rozwijać umiejętności korzystania z technologii cyfrowych w wielu lokalizacjach na całym świecie" - mówi Michał Zajączkowski, Prezes HPE Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200