HPE PRIMERA - pamięć masowa nowej generacji

Firma Hewlett Packard Enterprise wprowadziła do oferty nowe pamięci masowe Primera. Są to pamięci klasy podstawowej (primary storage) przeznaczone do obsługi krytycznych aplikacji w organizacjach. Ich architektura została zaprojektowana od podstaw i jak twierdzą przedstawiciele HPE, jest to nowa generacja urządzeń wykorzystująca m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji, które pozwoliły na zagwarantowanie przez producenta 100-procentowej dostępności danych.

Czym różnią się pamięci HPE Primera od standardowych pamięci masowych i jakie unikalne funkcje oferują mówi Wojciech Kozikowski, Storage Solution Architect w firmie Hewlett Packard Enterprise.

Primera to nowa marka. Co znaczy ta nazwa?

Primera to nowa nazwa i nowa marka w ofercie HPE. Powstała jako angielski akronim od określenia „PRIMary storage for new intelligent ERA of data”. Po polsku można to określić: „podstawowa macierz do przechowywania danych w nowym inteligentnym świecie”. A tak po prostu można powiedzieć, że jest to macierz przeznaczona do zastosowań w środowiskach krytycznych dla działania biznesu, która wykorzystuje nowe, innowacyjne rozwiązania.

Jakie są podstawowe elementy nowej architektury?

WOJCIECH KOZIKOWSKI

Storage Solution Architect w Hewlett Packard Enterprise

W praktyce architektura Primery została opracowana przy wykorzystaniu najlepszych, wcześniej sprawdzonych rozwiązań. Zarówno tych stosowanych w macierzach 3PAR, które są na rynku już od 20 lat, jak i w macierzach Nimble Storage. Ale najważniejszym elementem pamięci masowych Primera jest platforma HPE InfoSight wykorzystująca sztuczną inteligencję. Na podstawie danych o pracy pamięci masowych zbieranych przez ostatnie 10 lat platforma InfoSight pozwoliła na przygotowanie koncepcji i zaprojektowanie od podstaw niezawodnych macierzy nowej generacji.

Czym Primera różni się od macierzy dostępnych na rynku?

Przede wszystkim zapewnia prostą instalację, którą użytkownik może sam wykonać w 20 minut. Ułatwione i uproszczone zostało również zarządzanie samą macierzą. Oprócz tego dajemy unikalną na rynku gwarancję 100-procentowej dostępności danych. Macierze HPE Primera mają też duże możliwości modernizacji i rozbudowy, które zapewniają ochronę inwestycji oraz wysoką wydajność. W tym ostatnim przypadku należy wyjaśnić, że nie chodzi o bezwzględne rekordy wydajności, ale o zapewnienie stabilnej, wydajnej pracy urządzenia zgodnie z jego parametrami.

Czy HPE naprawdę gwarantuje 100-procentową dostępność danych?

Tak, czujemy się pewnie, jeśli chodzi o macierze Primera i jesteśmy gotowi, żeby klientom zagwarantować 100% dostępności. Dotąd producenci pamięci masowych gwarantowali cztery dziewiątki, pięć dziewiątek… My mówimy o 100-procentowej dostępności danych przechowywanych w macierzach Primera. Oczywiście, są pewne warunki, na przykład podłączenie macierzy do platformy InfoSight. Nie są to jedynie gołe słowa i hasło marketingowe – idą za tym konkrety potwierdzone przez dane statystyczne. Gdyby jednak zdarzyło się, że dane zapisane w macierzy nie będą dostępne, to nasz klient dostanie zwrot części kosztów zakupu macierzy Primera.

Jak wyglądają mechanizmy sztucznej inteligencji wykorzystywane przez macierze Primera i co dają użytkownikom?

Mechanizmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji są wykorzystywane przez platformę InfoSight. Zbiera ona dane telemetryczne – informacje o konfiguracji pamięci masowej oraz parametrach jej pracy – a następnie bezpiecznie przesyła je do analizy w centrum serwisowym HPE.

Wyniki tej analizy są podstawą do prezentowania przewidywań dotyczących potencjalnych awarii, zaleceń, jakie konkretne działania należy podjąć, aby im zapobiec, a także rekomendacji dotyczących możliwości zwiększenia wydajności i optymalizacji wykorzystania zasobów.

Platforma InfoSight prezentuje administratorom zarządzającym pamięcią masową sugestie i propozycje gotowych rozwiązań, które mogą zoptymalizować ich środowisko lub zapobiec potencjalnym problemom. To efektywne i już sprawdzone rozwiązanie, z którego na pewno warto skorzystać.

Czy macierze Primera pozwalają na instalację dysków z najnowszymi interfejsami NVMe?

Tak, choć protokół NVMe to przyszłość i dlatego w pamięciach masowych Primera jest on dostępny jako opcja. Warto zauważyć, że w praktyce samo zastosowanie dysków SSD NVMe nie daje dużego wzrostu wydajności. Wzrost taki można uzyskać, gdy całe środowisko jest przystosowane do wykorzystania protokołu NVMe, a więc również dostępu do pamięci z zewnątrz (NVMe over Fabric).

Pamięci HPE Primera są NVMe-ready, w znaczeniu całego środowiska – end-to-end. Bo co z tego, że mamy protokół NVMe, jeśli macierz i kontrolery okażą się wąskim gardłem. Dlatego poszliśmy o krok dalej: w macierzach Primera zastosowane zostały całkowicie przeprojektowane układy ASIC szóstej generacji, które są przygotowane do zwiększenia wydajności macierzy dyskowej, gdy będzie taka potrzeba.