HPE GreenLake – to jest rok przełomowych zmian

Amerykański dostawca technologii ogłosił szereg nowości podczas tegorocznej konferencji HPE Discover. Będzie jeszcze więcej chmury i jeszcze więcej hybrydowego IT. HPE konsekwentnie realizuje obraną strategię technologiczną.

Kierunek HPE jest jasny: Edge-to-Cloud. W obranym kursie firmie pozwoli się utrzymać platforma HPE GreenLake. Cztery lata temu HPE jako pierwsza firma wprowadziła na rynek rozwiązania umożliwiające korzystanie z infrastruktury lokalnej i na brzegu sieci w sposób charakterystyczny dla usług cloud. Udało się jej przenieść doświadczenie chmurowe i atrybuty chmury do serwerowni klientów. Platforma chmurowa HPE GreenLake dostarcza usługi cloud dla serwerów, pamięci masowej, sieci oraz oferuje obszerny katalog zastosowań programowych i obciążeniowych, w tym m.in. zarządzanie kontenerami i operacje uczenia maszynowego. Najważniejsze korzyści dla klientów to elastyczność i prostota chmury oraz ład korporacyjny, zgodność z regulacjami i przejrzystość, typowe dla środowisk lokalnych.

Łączenie doświadczenia cloud computingu ze środowiskiem on-premise i z operacjami na brzegu sieci (Edge computing) dziś wysuwa się na pierwszy plan w strategiach organizacji. IT przyszłości będzie właśnie hybrydowe, a amerykański gigant jest przygotowany do tego trendu.

Zobacz również:

  • Czy sztuczna inteligencja potrafi być dyskretna i dochować naszych sekretów?

Technologie nie stoją jednak w miejscu, nawet najlepsze strategie i rozwiązania muszą być aktualizowane, by odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynku. Jakie najważniejsze zmiany zapowiedziało HPE ustami swojego szefa, Antonio Neri? Należy dodać, że wszystkie tegoroczne innowacje mają umożliwić klientom transformowanie i modernizowanie swoich obciążeń do modelu operacyjnego cloud, pozwalając jednocześnie na optymalizację i zabezpieczenie aplikacji w skali całego firmowego środowiska - od brzegu sieci po chmurę.

Nowi partnerzy, nowy ekosystem

HPE rozszerzyło HPE GreenLake o wsparcie dla Microsoft Azure Stack HCI i Microsoft SQL Server. Nowe usługi chmurowe HPE GreenLake pozwolą firmom podnieść efektywność i zwiększyć elastyczność, czyli osiągnąć dokładnie to, czego poszukiwali przy wyborze skalowalnej, uproszczonej architektury lokalnej cloud-native. Wspólni klienci obu firm mogą teraz konsolidować zwirtualizowane obciążenia Windows i Linux w celu zwiększenia efektywności, a także uruchamiać obciążenia produkcyjne w środowisku hybrydowym. Ogłoszone wsparcie stanowi dodatkowe rozszerzenie portfolio produktów HPE w obszarze infrastruktury hiperkonwergentnej, do którego zaliczają się m.in. HPE SimpliVity i HPE Nimble Storage dHCI - dostępne w ramach oferty HPE GreenLake. Obecnie 70 % aplikacji i danych o krytycznym dla biznesu znaczeniu pozostaje poza chmurą publiczną. Są zlokalizowane w bezpiecznym, niewspółdzielonym środowisku lub na brzegu sieci, czyli tam, gdzie powstaje coraz więcej danych. HPE GreenLake ze wsparciem dla Azure Stack HCI i Microsoft SQL Server umożliwia firmom transformację ich obciążeń lokalnych i brzegowych. Klienci mogą bowiem korzystać z chmurowego modelu operacyjnego dla aplikacji i obciążeń, które znajdują się blisko miejsc, w których generowane są dane. „Łącząc Microsoft Azure Stack HCI z ofertami takimi, jak platforma edge-to-cloud HPE GreenLake, klienci mogą korzystać z zalet zunifikowanego, zautomatyzowanego środowiska. Rozwiązanie pozwala klientom dowolnie określić proporcje we własnej chmurze hybrydowej i elastycznie, ale z zachowaniem kontroli, rozmieszczać obciążenia” – powiedział Keith White, General Manager, HPE GreenLake Cloud Services.

Warto dodać, że HPE GreenLake z systemem HPE Validated System dla Microsoft Azure Stack HCI i Microsoft SQL Server jest już dostępny. System zintegrowany - Integrated System zostanie udostępniony jeszcze w tym roku.

Dla każdej branży

Kolejne ogłoszone nowości to wsparcie dla całej palety usług, poczynając od zarządzania elektroniczną dokumentacją medyczną, płatnościami finansowymi, zarządzanie ryzykiem, operacje Machine Learning, SAP, 5G Core dla telekomunikacji, Epic i Splunk i wiele innych. Oznacza to dedykowane rozwiązania dla konkretnych branż, które HPE chce wspierać w cyfrowej zmianie.

Ale po kolei.

Dla sektora ochrony zdrowia producent przygotował rozwiązanie HPE GreenLake for Electronic Medical Records (EMR). To najbardziej krytyczne obciążenia w branży ochrony zdrowia. Wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami. Zaprezentowana nowa usługa cloud dla najlepszych na tym rynku aplikacji Epic dostarcza konfiguracje, usługi zarządzania i doświadczenie cloud, które zapewniają maksymalną elastyczność i bezpieczeństwo.

Dla organizacji szukających sposobów modernizacji swoich systemów płatności, HPE, we współpracy z Lusis, przygotowało HPE Greenlake for Core Payment Systems. Dzięki temu rozwiązaniu klienci mogą korzystać z kompletnych rozwiązań płatniczych, systemu rozliczeń pay per transaction i platformy obsługującej płatności zbliżeniowe, a jednocześnie mogą łatwo zapewnić sobie zgodność z regulacjam. Wszystko to zostało udostępnione w usługowym podejściu charakterystycznym dla chmury.

HPE GreenLake for Splunk ułatwia gromadzenie, analizowanie i podejmowanie działań w oparciu o dane generowane w firmowej infrastrukturze technicznej, systemach bezpieczeństwa i aplikacjach biznesowych. Większość organizacji ma zbyt wiele danych do analizy, co prowadzi do powstawania martwych przestojów. HPE GreenLake for Splunk zapewnia klientom wartościowe informacje, które przekładają się na wzrost wydajności operacyjnej i minimalizację ryzyka wynikającego z braku zgodności. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest platforma HPE Ezmeral Container Platform.

Wdrażając usługi cloud HPE GreenLake for 5G, operatorzy zyskają natomiast specjalnie zaprojektowaną, otwartą platformę dla sieci 5G przy minimalnej inwestycji początkowej. Rozwiązanie skaluje się odpowiednio do zapotrzebowania i jest przygotowane na wszelkie zmiany popytu i tempa rozwoju biznesu. W ramach HPE GreenLake dostępne jest nie tylko oprogramowanie HPE 5G dla szkieletu sieci, ale także gotowe plany projektowe opracowane dla firm telekomunikacyjnych przez HPE.

Oprócz zaprezentowanych nowych chmurowych usług branżowych, HPE poinformowało również o udostępnieniu czterech ogłoszonych wcześniej usług HPE GreenLake Cloud Services: dla HPC, operacji uczenia maszynowego, SAP oraz VDI.

HPE GreenLake for High Performance Computing to działające w lokalnym centrum danych, kompleksowe rozwiązanie superkomputerowe. Model pay per use ułatwia, znacznie szerszemu gronu klientów niż dotychczas, wykorzystanie mocy superkomputerów i wdrażanie aplikacji, obciążeń oraz modeli HPC czy AI.

HPE GreenLake for Machine Learning Operations umożliwia specjalistom od danych skrócenie czasu wprowadzania na rynek nowych produktów i usług. Rozwiązanie ML Ops dostarczane jako usługa, wyposażone w zintegrowane zabezpieczenia oraz pozwalające na zastosowanie do analizy danych narzędzi open source i niezależnych dostawców oprogramowania, znacznie ułatwia wdrażanie modeli - od fazy pilotażowej do produkcyjnej.

HPE GreenLake for SAP jest dostępne w ramach oferty SAP RISE Cloud Private Edition lub może być dostarczane bezpośrednio do klientów przez HPE. Klienci mogą wybrać, w jaki sposób i gdzie chcą modernizować swoje oprogramowanie oraz dane SAP: w lokalnym centrum danych, zapewniając jednocześnie korzyści oferowane przez chmurę, albo w bezpiecznym, niewspółdzielonym z innymi klientami, elastycznym i skalowalnym środowisku, rozliczanym w modelu pay as you go i zarządzanym przez HPE oraz SAP.

HPE GreenLake for Virtual Desktop Infrastructure umożliwia klientom wybór predefiniowanych typów wirtualnych desktopów w dowolnej kombinacji odpowiadającej ich potrzebom. Rozwiązanie zapewnia całkowitą niezależność od miejsca wykonywania pracy, a jednocześnie zapewnia ochronę dla aplikacji i danych klientów – w centrum danych lub ośrodku kolokacyjnym.

W świetle technologicznej latarni

Na sam koniec wisienka na torcie – pakiet bodajże najważniejszych innowacji dla platformy HPE GreenLake.

To przede wszystkim HPE GreenLake Lighthouse - elastyczne rozwiązanie cloud-native, które upraszcza konfigurację i umożliwia szybkie dostarczanie wiele usług cloud na żądanie. HPE GreenLake Lighthouse to bezpieczna platforma cloud-native, która eliminuje cały proces zamawiania i oczekiwania na nową konfigurację. Dodawanie nowych usług cloud i uruchamianie ich polega na wykonaniu zaledwie kilku kliknięć myszką w HPE GreenLake Central. Inteligentna platforma cloud-native została zbudowana w oparciu o oprogramowanie HPE Ezmeral, które autonomicznie optymalizuje różne obciążenia i usługi cloud. Klienci mogą wykorzystywać HPE GreenLake Lighthouse do uruchamiania usług cloud w dowolnej lokalizacji - może to być zarówno ich firmowe centrum danych, wybrany dostawca usług kolokacyjnych albo brzeg sieci.

Inna, równie ważna zmiana to projekt Aurora: fundament architektury zero-trust w HPE GreenLake. Mechanizmy bezpieczeństwa zero-trust zapewniają ochronę cloud-native całej architekturze HPE - od brzegu sieci po chmurę. Dlatego projekt Aurora stanie się integralną częścią elementów konstrukcyjnych platformy chmurowej HPE GreenLake. Dzięki temu automatycznie i w sposób ciągły będzie można weryfikować integralność sprzętu, oprogramowania układowego, systemów operacyjnych, platform i obciążeń, w tym obciążeń bezpieczeństwa. Nowa inicjatywa opiera się na technologii HPE silicon root of trust. Projekt Aurora zostanie w pierwszej kolejności wykorzystany właśnie w opisywanej platformie HPE GreenLake Lighthouse. W przyszłości zostanie dodany do usług cloud HPE GreenLake i oprogramowania HPE Ezmeral. W ten sposób klienci zyskają niezależny od platformy sposób definiowania, tworzenia i wdrażania architektury zero-trust, która obejmuje całe środowisko - od brzegu sieci po chmurę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200