HPE Aruba: Wi-Fi 6 obsłuży rosnący ruch Internetu rzeczy i aplikacji w chmurze

Computerworld Kiedy świat z zapartym tchem wyczekuje upowszechnienia sieci komórkowych 5G, w lokalnych sieciach bezprzewodowych już teraz dzieje się kolejna, cicha rewolucja. Wzrost liczby urządzeń Internetu rzeczy (IoT) oraz aplikacji w chmurze wymusił na dostawcach przyspieszenie prac w kierunku szerszej adaptacji standardu Wi-Fi 6. HPE Aruba właśnie zaprezentowała dwie nowe linie produktowe: punkty dostępowe Instant On do budowy bezkontrolerowych sieci bezprzewodowych oraz przełączniki serii CX dla obsługi ruchu w warstwie dostępowej, rdzenia oraz centrów danych.

Internet rzeczy (IoT) na nowo zdefiniował sposób funkcjonowania zautomatyzowanych fabryk, systemów pomiarowych, służby zdrowia, inteligentnych domów i miast. Lawinowy wzrost liczby urządzeń oraz ilości generowanych przez nie danych postawił przed dostawcami rozwiązań bezprzewodowych szereg nowych wyzwań związanych z zapewnieniem wyższej pojemności i skalowalności sieci, konieczności ograniczenia zużycia energii oraz uproszczenia procesów wdrażania i konfiguracji urządzeń końcowych oraz zapewnienia im wymaganego poziomu bezpieczeństwa

Szósta odsłona Wi-Fi

Odpowiedzią na te wyzwania ma być nowy standard sieci bezprzewodowych 802.11ax, lepiej znany pod nazwą Wi-Fi 6 (szóstej generacji). W porównaniu z poprzednikami 802.11n i 802.11ac, które wraz z każdą kolejną odsłoną biły rekordy szybkości transmisji danych, projektanci 802.11ax szczególną uwagę położyli na zwiększenie pojemności sieci, kwestie oszczędzania energii oraz bezpieczeństwa klientów końcowych nowego typu, przede wszystkim urządzeń Internetu rzeczy (IoT).

Wiele urządzeń IoT zadawala się niską przepustowością sieci, nawet poniżej 1 Mbps, przy czym pożądaną cechą może być tutaj zapewnienie komunikacji na większe odległości. W tym cel Wi-Fi 6 wprowadza nową funkcję OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), która pozwala na wykorzystanie w transmisji wydzielonych subkanałów. Podejście to, mimo zmniejszonej prędkości przesyłania danych, pozwala obsłużyć nawet kilka tysięcy urządzeń w jednym punkcie dostępowym, poprawiając jednocześnie zasięg sieci.

Z kolei mechanizm TWT (Target Wake Time) umożliwia urządzeniu klienta pozostawać w uśpieniu przez dłuższy czas, wybudzając je na czas kontaktu z punktem dostępowym. Podejście to zdaje egzamin, gdy urządzenie musi rzadko, ale niezawodnie komunikować się z siecią.

Holistyczne podejście do IoT

Główne założenia szóstej generacji Wi-Fi już dzisiaj znajdują odzwierciedlenie w gotowych produktach. Przykładem tego może być rozwiązanie HPE Aruba zakładające wykorzystanie punktów dostępowych w formie platformy IoT, która pozwala zagregować w jednym rozwiązaniu różne typy komunikacji bezprzewodowej: Wi-Fi 6, Bluetooth 5 i ZigBee. Dodatkowe porty USB służą do włączania do sieci IoT dodatkowych urządzeń po kablu.

Takie holistyczne podejście ma zagwarantować wszystkim stronom możliwość wyboru najlepszej dostępnej formy komunikacji (RF, IR), zaś ograniczenie liczby bram i punktów sieci mesh pozwala wydatnie uprościć architekturę środowiska bezprzewodowego. W ofercie firmy znajdziemy przemysłowe punkty dostępowe gotowe do pracy w trudnych warunkach, w tym w strefach zagrożonych wybuchem.

Platforma HPE Aruba dla IoT usprawnia i ułatwia wdrażanie oraz konfigurację podłączanych urządzeń, które nierzadko pozbawione są klawiatury i wyświetlacza. Rozwiązanie obsługuje funkcje wybudzania, aby pomóc klientom końcowym oszczędzać energię.

Punkty tworzą sieć

Rosnąca liczba urządzeń mobilnych i aplikacji w chmurze wzmogła na rynku SMB zapotrzebowanie na wydajne i szeroko dostępne sieci Wi-Fi. Aruba Instant On to nowe rozwiązanie przeznaczone do budowy sieci bezprzewodowych, do których podłącza się od kilku do nawet 100 użytkowników jednocześnie. Produkty Instant On znajdują zastosowanie w domach, sklepach, biurach, kawiarniach, poradniach medycznych, butikowych hotelach i wszystkich niedużych firmach, które oczekują poziomu niezawodności, dostępności i wydajności klasy korporacyjnej, bez ponoszenia nadmiernych nakładów na budowę sieci Wi-Fi.

Aruba Instant On pozwala wdrożyć te założenia w życie. Funkcje kontrolera, np. związane z uwierzytelnianiem i konfigurowaniem, rozdzielone są między poszczególne punkty dostępowe. W rezultacie odpada konieczność zakupu dodatkowych urządzeń (kontrolerów) oraz zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów, odpowiedzialnych za skonfigurowanie dostępu bezprzewodowego. Zarządzanie siecią Wi-Fi odbywa się za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej lub portalu internetowego w chmurze.

HPE Aruba: Wi-Fi 6 obsłuży rosnący ruch Internetu rzeczy i aplikacji w chmurze

AP instant On

Do wyboru mamy aż 5 modeli punktów dostępowych do instalacji wewnątrz lub na zewnątrz budynków, z montażem sufitowym, ściennym lub stacjonarnym (na podstawce). Technologia Smart Mesh ogranicza konieczność kładzenia dodatkowego okablowania. Punkty dostępowe mogą przesyłać dane między sobą. Zasilanie może być zaś dostarczane przez dedykowane przełączniki Aruba, np. z serii 25xx czy 29xx, z portami PoE+.

W Aruba Instant On znajdziemy wiele rozwiązań znanych ze świata korporacyjnego. ClientMatch przydziela klientów do punktu dostępowego o najsilniejszym sygnale Wi-Fi w trakcie przemieszczania się po obiekcie. Punkty dostępowe wyposażono w zintegrowane mechanizmy zarządzania częstotliwościami ułatwiającymi identyfikowanie zakłóceń z sieci Wi-Fi, zaś wymagane funkcje bezpieczeństwa zgodne są z protokołami uwierzytelniania WPA2/WPA3.

Na solidnych fundamentach

Klasyczne przełączniki nadal stanowią fundament nowoczesnych sieci, ale ich rola została rozszerzona o zadania związane z agregacją ruchu sieci Wi-Fi oraz obsługę urządzeń mobilnych. W dobie Internetu rzeczy mają pełnić funkcję strażnika dla tysięcy urządzeń podłączanych do sieci. Nowa linia przełączników Aruba CX Switching została stworzona, aby spełniać obecne i przyszłe zastosowania cyfrowego świata - od warstwy dostępu, przez rdzeń, po przełączanie w centra danych.

HPE Aruba: Wi-Fi 6 obsłuży rosnący ruch Internetu rzeczy i aplikacji w chmurze

Aruba CX 6400 Switch Family

W porównaniu z poprzednią rodziną przełączników, nowe urządzenia zapewniają wyższą przepustowość oraz skalowalność sieci, oferują większą liczbę portów oraz korporacyjne funkcje zarządzania z chmury. System operacyjny Aruba AOS-CX, stosowany we wszystkich modelach przełączników, zapewnia spójne i łatwe zarządzanie, pozwala automatyzować i upraszczać złożone zadania sieciowe oraz gwarantuje zwiększoną odporność na awarię sieci.

Kluczowymi innowacjami w AOS-CX są modułowa architektura w stylu mikrousług, która umożliwia ponowne uruchomienie i aktualizację poszczególnych procesów oraz interfejsy API ze wsparciem języka Python dla precyzyjnego programowania funkcji przełącznika. Wydajny silnik Aruba Network Analytics Engine umożliwia holistyczne monitorowanie sieci i łatwe rozwiązywanie problemów.

Dystrybutorem rozwiązań HPE Aruba w Polsce jest Arrow ECS. Firma dostarcza produkty i usługi użytkownikom przemysłowym i komercyjnym zapewniając wsparcie w całym cyklu działań - od wstępnych konsultacji, poprzez planowanie, projektowanie, aż po wdrożenie i opiekę posprzedażową.HPE Aruba: Wi-Fi 6 obsłuży rosnący ruch Internetu rzeczy i aplikacji w chmurze