HPC od HPE

W Czechach powstanie jeden z najmocniejszych superkomputerów w Europie. System oparty o rozwiązania HPE będzie wspierał badania naukowe, medyczne i inżynieryjne.

Nowy superkomputer HPE, o nazwie "EURO_IT4I" będzie wspierał IT4Innovations National Supercomputing Center, jednostkę wchodzącą w skład Politechniki Ostrawskiej. Centrum, wraz z dwiema innymi instytucjami badawczymi tworzy e-INFRA CZ, czyli największą e-infrastrukturę dla nauki, badań i edukacji w Republice Czeskiej. Ostrawska politechnika to wiodący w Czechach ośrodek HPC (High Performance Computing).

Ogłoszona kilka dni temu inwestycja to część unijnego projektu EuroHPC, pomiędzy krajami członkowskimi a dostawcami technologii, mającego na celu koordynację i połączeniu ich zasobów w celu stworzenia światowej klasy superkomputerów eksaskalowych w Europie.

Zobacz również:

HPE dostarczy do superkomputera swoje systemy HPE Apollo 2000Gen10 Plus oraz HPE Apollo 6500, które są specjalnie zaprojektowane do obsługi wysokich obciążeń HPC, takich jak modelowanie i symulacja z wykorzystaniem AI i aplikacji wymagających dużej ilości danych. System HPE Apollo 2000 Gen10 Plus będzie wyposażony w procesory 2. generacji AMD EPYC™, a systemy HPE Apollo 6500 będą wykorzystywać ponad 500 procesorów graficznych NVIDIA A100 Tensor Core.

Nowy superkomputer "EURO_IT4I ma wspomagać naukowców w tworzeniu skomplikowanych modeli pogodowych, rozwoju zrównoważonej infrastruktury czy pomagać w pracy nad lekami na COVID-19. Wszystko to wspierane będzie zaawansowanymi algorytmami Sztucznej Inteligencji. Superkomputer będzie w stanie dostarczyć moc obliczeniową liczoną w petaflopsach (maksymalna wydajność to 15). Jego instalację zapowiedziano na 2021 rok.


TOP 200