HPC i Windows CE

Naręczne komputery stają przed nową szansą zdobycia rynku.

Naręczne komputery stają przed nową szansą zdobycia rynku.

Ostatnio pojawia się na rynku duża liczba nowych modeli naręcznych komputerów HPC o standardowej konstrukcji oraz wyposażonych w system operacyjny Windows CE. Komputery takie zapowiedziały, lub już zaprezentowały, m.in. Casio, Hewlett-Packard, Philips, Sanyo, Hitachi i Packard Bell - NEC. Również specjalizujący się w wytwarzaniu komputerów naręcznych Psion PLC, który dystansował się dotąd od wykorzystania Windows, zmienił ostatnio politykę i kupił licencję na oprogramowanie ICA Client firmy Citrix Systems Inc., umożliwiające modelom Psion Series 3 uruchamianie 32-bitowych aplikacji Windows i pracę jako klient tego systemu.

Można przypuszczać, że producenci przewidują szybki rozwój nowego segmentu masowego rynku małych komputerów. Uruchomienie produkcji HPC nie wymaga dużych inwestycji. Specyfikacja jest dość sztywna, a sprzęt wykorzystuje przede wszystkim standardowe i masowo wytwarzane elementy. Z tego też względu większym problemem jest opracowanie modelu, który będzie miał cechy odróżniające go od produktów konkurencyjnych. Już obecnie trwa rywalizacja w tej dziedzinie. Na przykład HewlettüPackard przygotowuje model z wyjątkowo dużym (szerokim) wyświetlaczem, oferującym rozdzielczość 640 x 240 pkt. (standard to 480 x 240), a Philips zapowiada komputer Velo ze zintegrowanym modemem (standardem jest gniazdo PC Card, umożliwiające instalację karty modemu), funkcją nagrywania dźwięku oraz zainstalowanym w ROM oprogramowaniem bazy danych.

Komputery HPC kosztują 500-700 USD. Standardowo urządzenia są wyposażone w co najmniej 4 MB ROM i 2 MB RAM, zapisany w stałej pamięci system operacyjny Windows CE oraz czuły na dotyk, monochromatyczny wyświetlacz o minimalnej rozdzielczości 480 x 240 pkt. Podstawowymi zaletami HPC są: standardowy interfejs, do którego użytkownicy już się przyzwyczaili, oraz prosta, standardowa współpraca i wymiana danych z komputerami PC. Obecnie, oprócz systemu operacyjnego Windows CE, Microsoft oferuje zestaw podstawowych aplikacji, m.in. Pocket Word, Excel, Explorer itd., które są uproszczonymi odpowiednikami znanych programów dla PC, oraz zestaw gier komputerowych. Komputery HPC nie stanowią konkurencji dla PC, choć mogą mieć wpływ na rynek notebooków.

Funkcjonalność HPC jest ograniczona, ale ze względu na przenośność (standardowa waga ma nie przekraczać 500 g, a wymiary umożliwiają schowanie komputera do kieszeni), względnie niską cenę oraz możliwość łatwej komunikacji i współpracy ze stacjonarnymi modelami PC, komputery te mają szansę na rynkowy sukces.

HPC przeznaczone są dla użytkowników, którzy nie potrzebują w pełni funkcjonalnego komputera przenośnego. Toteż kieszonkowy komputer z Windows CE może być dla nich interesującą ofertą. Niestety, HPC pojawią się dopiero w drugiej połowie roku.

Drugim problemem jest oprogramowanie. Microsoft nie ujawnił na razie planów lokalizacji systemu Windows CE i aplikacji. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ podstawowe oprogramowanie jest przechowywane w stałej pamięci ROM. Trudno obecnie przewidzieć, czy będzie można korzystać np. z polskich liter bez polskiej wersji Windows CE lub Pocket Word.


TOP 200