HP zmienia prezesa

Miejsce zwolnionego Leo Apothekera zajęła zasiadająca w radzie nadzorczej firmy Meg Whitman, wcześniej kierująca Ebay, trzecia najbogatsza mieszkanka Kalifornii.

Aby skutecznie i z powodzeniem realizować strategię, na czele firmy potrzebna jest osoba z cechami Meg Whitman - technologicznej wizjonerki, mającej udokumentowane sukcesy w zarządzaniu, dobre umiejętności interpersonalne. Tyle w oficjalnym komunikacie HP. Pogłoski o zwolnieniu Leo Apothekera krążyły od kilku dni. Rada nadzorcza szybko straciła cierpliwość, nie widząc efektów zapowiedzianego zwiększania udziału oprogramowania w ofercie HP. Były szef SAP obiecywał to, dołączając do firmy we wrześniu 2010 r. Apotheker przepracował w HP zaledwie rok. Zastąpił Marka Hurda, który stracił pracę w atmosferze towarzysko-biznesowego skandalu. Usunięcie Leo Apothekera mógł przyspieszyć spadek kursu akcji HP o 16 mld USD po ogłoszeniu planów wydzielenia działu PC (PSG).

"Praca Apothekera okazała się niewdzięczna. Dla każdego dyrektora generalnego objęcie kierownictwa w firmie, która ma kłopoty, jest trudne. Taka sytuacja zdarzyła się w HP po odejściu Marka Hurda. Pomysł na wydzielenie działu PC mógł się okazać dla rynku zbyt radykalny" - uważa Charles King z firmy analitycznej Pund-IT. "Inne ważne powody zmiany kierownictwa to zamiary wydania dużych kwot na poszerzenie oferty o oprogramowanie - wraz z przejęciem Autonony i Vertica - bez wyłożenia klarownej strategii na przyszłość" - dodaje Crawford Del Prete, analityk IDC. "Ani firma, ani Leo Apotheker nie oszacowali właściwie skali trudności zapowiadanej transformacji. Nie byli w stanie efektywnie komunikować rynkowi strategii i wizji" - kontynuuje.

Ezra Gottheil, analityk Technology Business Research, zwraca uwagę, że plany dotyczące działu PSG wzbudzają niepokój nie tylko Wall Street, ale także klientów. Ich wątpliwości mogą być uzasadnione - największy producent PC, niemal bez słowa wyjaśnienia, ogłasza plany rezygnacji z tego biznesu. Większość sprzedaży PC pochodzi z segmentu klientów korporacyjnych i wiąże się ze sprzedażą innych produktów i usług. Dlatego całkowite rozdzielenie nie jest możliwe i choć biznes PC generuje najniższe marże, lepiej go zatrzymać, zważywszy, że wciąż jest zyskowny. "Pozbycie się go może negatywnie wpłynąć na dział serwerowy, gdyż firma korzysta z hurtowych umów z dostawcami komponentów" - mówi Crawford Del Prete. Podobny efekt przyniesie dla działu drukarek, gdyż komputery PC są istotnym korzystnym elementem umów z detalicznymi sieciami w rodzaju Best Buy.

Jednym z pierwszych kroków Meg Whitman w HP może być ponowne przyjrzenie się biznesowi PC oraz WebOS i rozwój strategii wokół oprogramowania i cloud computing. "HP ma potencjał bycia liderem rynku korporacyjnych rozwiązań chmurowych. Mogłoby przejąć Amdocs dla rozwiązań billingu i monitoringu, ale kupowanie SAP nie ma sensu" - uważa Frank Gillett, analityk Forrester Research. Wybór Meg Whitman budzi jednak mieszane odczucia. "Z jednej strony jest ona doskonale znaną i doświadczoną menedżerką. Z drugiej strony, brak jej doświadczenia w branży informatyki korporacyjnej. Po przegranych wyborach na gubernatora Kalifornii nie porzuciła dalszych planów politycznych" - konkluduje.


TOP 200