HP żegna erę PC - co dalej z PSG?

HP, największy na świecie producent komputerów osobistych, dołącza do firm sugerujących "koniec ery klasycznych komputerów PC", ale jednocześnie rezygnuje z rozwijania konkurencyjnych dla PC tabletów i smartfonów.

HP rozważa możliwości wydzielenia lub sprzedaży oddziału PSG (Personal Systems Group) zajmującego się produkcją komputerów PC, notebooków i innych komputerów osobistych. Jednocześnie podczas sierpniowej prezentacji wyników finansowych, przedstawiciele HP zaskoczyli uczestników konferencji, ogłaszając, że firma zaprzestaje produkcji tabletów TouchPad i smartfonów wykorzystujących system webOS oparty na technologiach przejętych w ub.r. wraz z firmą Palm.

Polecamy: IBM ogłasza koniec ery komputerów PC

Zobacz również:

  • Przyjdzie AI i poprawi pracę
  • Jeden z intelowskich działów produkujący chipy stanie się niezależną spółką

Dość ogólnikowe sugestie o planach sprzedaży lub wydzielenia PSG z HP wywołały duże zainteresowanie mediów. Bo HP jest obecnie największym na świecie producentem tego rodzaju sprzętu, a jego dział komputerów osobistych generuje prawie jedną trzecią obrotów firmy. Jak mówił Leo Apotheker, prezes HP, pozbycie się PSG ma umożliwić firmie koncentrację na segmencie biznesowym, sprzęcie, oprogramowaniu i usługach oferowanych dla korporacji oraz małych i średnich firm. Czyli segmencie rynku zapewniającym znacznie wyższe marże. Warto przypomnieć, że jest to uzasadnienie praktycznie identyczne z tym, co mówił dyrektor finansowy IBM, Mark Loughridge w 2004 r., gdy firma ta zapowiadała sprzedaż działu komputerów osobistych.

Koniec z rozwojem tabletów i smartfonów

Jeśli chodzi o tablety i smartfony, to - mimo że przedstawiciele HP regularnie zapewniali, że jest to ważny element nowej strategii - okazało się, że popyt jest wyjątkowo niski i wprowadzone na rynek zaledwie 50 dni wcześniej tablety TouchPad nie tylko nie są w stanie konkurować z iPadami, ale zalegają w magazynach. Wyjątkowo szybkie podjęcie decyzji o zaprzestaniu ich produkcji, już w niecałe dwa miesiące po premierze, to jednak decyzja zaskakująca. Praktycznie oznacza, że zakup w ubiegłym roku firmy Palm za 1,2 mld USD okazał się inwestycją nietrafioną i spisaną na straty, pomimo że HP nie zapowiada całkowitego zaprzestania rozwoju systemu webOS.

Polecamy: Intel inwestuje 300 mln USD w komputery przenośne

Warto zwrócić uwagę, że gdy HP ogłosił wyprzedaż zgromadzonych zapasów, obniżając cenę wycofywanych z produkcji urządzeń z ok. 400 USD (cena podobna jak iPada) do 100 USD, okazało się, że jest to hit rynkowy i najlepiej sprzedający się w sierpniu tablet, po który w USA ustawiały się długie kolejki. Można z tego wyciągnąć wniosek, że na rynku jest jeszcze dużo miejsca dla producentów, którzy są w stanie wprowadzić do sprzedaży tanie modele tego typu urządzeń.

Zbyt mała opłacalność produkcji PC

sprzedaż komputerów PC

Według Gartnera, w II kw. br. sprzedaż komputerów osobistych na świecie wzrosła tylko o 2,3%, a więc znacznie mniej niż przewidywane wcześniej 6,7%. Wśród producentów największy, 17,6%, udział miało HP, wyprzedzając Della (12,5%), Lenovo (12,2%) i Acera, który spadł z wcześniejszej drugiej pozycji na czwartą.

Jeśli bliżej przyjrzeć się wynikom HP, to w III kwartale roku finansowego 2011 obroty działu PSG wyniosły 9,5 mld USD, przy całkowitych obrotach HP sięgających 31,5 mld USD. Jednocześnie były one o 3% niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a wśród wszystkich działów firmy, PSG przynosi najmniejsze zyski.

Dla porównania, w 2010 r. dział oprogramowania HP miał najwyższą, ok. 20-proc. dynamikę wzrostu, generując prawie 20% zysku, choć jego udział w obrotach HP był wciąż niewielki i wyniósł zaledwie 3% (3,6 mld USD w 2010).

Polecamy: Technologie IT, które przetrwały do dziś

Z finansowego punktu widzenia wydaje się, że najkorzystniejsza dla HP byłaby sprzedaż PSG, umożliwiająca uzyskanie znaczących środków na inwestycje w działy przynoszące większy poziom zysków.

komputery PC i HP
  • 2002 - HP przejmuje Compaqa, największego wówczas producenta komputerów PC.

  • 2005 - dział komputerów osobistych IBM zostaje przejęty przez chińską firmę Lenovo.

  • 2011-2012 - HP sprzedaje Personal Systems Group - swój dział komputerów osobistych?

Przewiduje się jednak, że proces wydzielania lub sprzedaży PSG potrwa od roku do dwóch lat. Problemem dla HP może być znalezienie kupca, który będzie mógł sfinansować taką transakcję. Bo szacunkowa wartość PSG to ok. 8 mld USD - uważa Shaw Wu, analityk finansowy w Sterne Agee. Wśród potencjalnych nabywców analitycy wymieniają przede wszystkim Samsunga lub Lenovo. Pozostali z największych producentów komputerów osobistych, tacy jak Dell, Acer lub Toshiba, wydają się potencjalnie mniej zainteresowani taką inwestycją i wykorzystując zamieszanie i niepewność klientów dotyczącą losów PSG, najprawdopodobniej będą teraz walczyć przede wszystkim o zwiększenie udziałów w rynku kosztem HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200