HP zapowiada serwery oparte na najnowszych intelowskich technologiach

HP ogłosił, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek wydajnych serwerów klasy HPC, w których będzie instalować najnowsze procesory i układy sieciowe produkowane przez firmę Intel.

HP będzie instalować w serwerach takie najnowsze, intelowskie rozwiązania, jak: procesory Xeon Phi (noszące kodową nazwę Knights Landing), połączenia bazujące na technologii Omni-Path oraz oprogramowanie Lustre. Konstruktorzy serwerów pracujący w HP pokładają szczególnie duże nadziej procesorach Xeon Phi, które mogą zawierać nawet do 72 rdzeni. Intel zaprezentuje kilka nowych modeli tych procesorów pod koniec tego tygodnia we Frankfurcie na targach International Supercomputing Conference.

HP zapowiada serwery oparte na najnowszych intelowskich technologiach

Knights Landing

Szybkim procesorom powinny towarzyszyć szybkie połączenia, takie np. jak te oparte na intelowskiej technologii Omni-Path. Jej twórcy twierdzą, że połączenia Omni-Path pracują o ponad 70% szybciej od połączeń InfiniBand.

Pierwsze komputery HP oparte na wymienionych powyżej intelowskich technologiach powinny się pojawić na rynku na początku przyszłego roku. Będą to kolejne wersje systemów obliczeniowych klasy HPC linii Apollo, które firma zaprezentowała równo rok temu.

Hewlett-Packard wprowadził wtedy do oferty komputery Apollo 6000 i Apollo 8000. Mniejszy superkomputer, oznaczony symbolem Apollo 6000, jest chłodzony w tradycyjny sposób (czyli strumieniem powietrza wytwarzanym przez wentylatorów. Większy komputer – oznaczony symbolem Apollo 8000 – zawiera jednostkę chłodzącą wykorzystującą do tego celu wodę.

Zaprezentowany rok temu serwer Apollo 8000 zawiera serwery kasetowe wyposażone w intelowskie procesory Xeon E5 i przełączniki InfiniBand) oraz dwa systemy chłodzące. Pierwszy system chłodzi sam rack, odbierając ciepło od instalowanych w nim kasetowych serwerów. Drugi system funkcjonuje wewnątrz samych serwerów. Woda krąży tu w miedzianych rurkach podłączonych do podstawek, w których znajdują się układy CPU.

Serwer Apollo 6000 ma mniejszą moc obliczeniową od serwera Apollo 8000 i składa się z serwerów zawierających procesory Xeon E3-1200 i karty sieciowe 10GbE FlexibleLOM. W jednym standardowym rack’u użytkownik może zainstalować do 160 takich serwerów.


TOP 200