HP wycofuje z oferty ośmioprocesorowe serwery Xeon

HP poszedł w ślady firmy Dell i podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji ośmioprocesorowych serwerów opartych na układach Xeon.

U podstaw decyzji firmy legło przekonanie, że przyszłość nie należy do jednordzeniowych procesorów, ale do wielordzeniowych.

HP jest czołowym producentem serwerów x86. Jak podaje Gartner, na ogólną liczbę 6,1 mln takich serwerów sprzedanych w 2004 r., HP wyprodukował 1,8 mln.

Zobacz również:

Dwaj główni rywale HP, IBM i Sun, też stawiają na wysoko wydajne serwery x86. IBM opracował np. dla tej platformy chipset X3 (nazwa kodowa Hurricane), który może obsłużyć do 32 procesorów Xeon. Sun nawiązał natomiast ścisłą współpracę z AMD i opracował ośmioprocesorową platformę Galaxy, opartą na układach Opteron.

Jednak IBM i Sun mają inną strategię niż HP, ponieważ dysponują firmowymi procesorami (IBM produkuje układy Power, a Sun układy Sparc). HP oraz Dell produkują wydajne serwery oparte na procesorach intelowskich.

Dell wprowadził niedawno do swojej oferty dwa intelowskie, czteroprocesorowe serwery: PowerEdge 6800 i 6850. IBM udostępnił natomiast w ostatnich dniach swój nowy, czteroprocesorowy serwer x86, rezygnując z procesorów Xeon, a koncentrując się wyłącznie na układach Opteron.

Szereg producentów serwerów, opartych na intelowskich układach Xeon, instaluje w nich najnowszy chipset Intel 8500. Jest to przyszłościowy produkt, ponieważ może obsługiwać dwurdzeniowe procesory, które mają wejść na rynek na początku 2006 r.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200