HP wprowadza do oferty przełączniki „white box”

HP informuje, że po nawiązaniu współpracy z firmami Accton Technology i Cumulus Networks wprowadzi wkrótce do oferty przełączniki typu „white box”, które będą mogły pracować pod kontrolą innego niż jej firmowy, wybranego przez użytkownika sieciowego systemu operacyjnego. Będą to tanie urządzenia zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu sieci instalowanych w centrach danych, które świadczą usługi chmurowe.

HP wprowadzi najpierw do oferty dwa takie przełączniki, będące owocem współpracy nawiązanej z wymienionymi powyżej dwoma firmami. Zapowiada też, że w kolejnych miesiącach na rynku pojawią się kolejne modele takich „otwartych” przełączników. Użytkownicy będą mogli instalować w pamięci przełączników otwarte, sieciowe oprogramowanie Cumulus Linux, którego twórcą jest firma Cumulus Networks.

Oprogramowanie Cumulus Linux wspiera środowisko ONIE (Open Network Install Environment), dzięki któremu użytkownik przełącznika może instalować w jego pamięci wybrany przez siebie sieciowy system operacyjny. HP informuje jednocześnie, że przełącznikom będzie towarzyszyć certyfikat zgodności z tego typu otwartymi rozwiązaniami, wydany przez OCP (Open Compute Project).

Zobacz również:

Firma analityczna Gartner nadała takim firmowym, ale otwartym urządzeniom sieciowym, nazwę „brite boxes”. Pierwsze dwa przełączniki tego typu pojawią się w ofercie HP w marcu tego roku. Będą to urządzenia wyposażone w porty Ethernet 10 i 40 Gb/s. W drugiej połowie tego roku HP wprowadzi do oferty kolejne przełączniki tej linii, wyposażone w porty Ethernet 25G/50G/100G.

HP chce w przyszłości oferować użytkownikom możliwość instalowania w pamięci przełączników kolejnych aplikacji sieciowych, wśród których mają się znaleźć takie pozycje, jak OpenDaylight Project (kontroler SDN) czy oprogramowanie SwitchLight, Cloud Fabric i Big Tap Monitoring Fabric, którego twórca jest firma Big Switch Networks.


TOP 200