HP: usługi i jeszcze raz usługi

HP rozszerza ofertę systemów HP CloudSystem, kompleksowych rozwiązań cloud computing ułatwiających firmom budowanie prywatnej chmury lub rozwiązań umożliwiających oferowanie usług typu cloud. Jednocześnie firma udostępnia własne usługi przetwarzania w chmurze HP Enterprise Cloud Services-Compute.

Nie od dziś wiadomo, że HP stara się zwiększyć sprzedaż usług i oprogramowania w swoich obrotach, bo są to elementy zapewniające najwyższą marżę i zyski. Ale w wypadku największego na świecie producenta serwerów i komputerów PC jest to trudne zadanie, bo wymaga łagodnej i stopniowej transformacji podtrzymującej zyski generowane w przez tradycyjne modele biznesowe. Przekonał się o tym Leo Apotheker, który chciał przyspieszyć ten proces nie doceniając reakcji rynków finansowych i inwestorów.

Obecnie HP stara się wykorzystać rosnącą popularność systemów cloud computing oferując sprzęt niezbędny do ich działania, a więc serwery, pamięci masowe i urządzenia sieciowe, a także zestaw usług ułatwiających wdrażanie tego typu rozwiązań. Jednocześnie oferuje usługi konsultingowe dotyczące wdrażania systemów cloud computing w oparciu o oferowane przez HP zintegrowane zestawy HP CloudSystem, a także HP Enterprise Cloud Services-Compute (ECS) - usługę typu IaaS zaliczaną do kategorii chmury grupowej.

Zobacz również:

  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
  • HP zamierza przejąć Poly
  • IBM wprowadził do oferty usługę, która integruje jej systemy mainframe z chmurą

Zintegrowane zestawy HP CloudSystem

HP CloudSystem to zintegrowana, zoptymalizowana i zwirtualizowana infrastruktura IT składająca się ze sprzętu i narzędzi do zarządzania. Jest ona oferowana w postaci predefiniowanych zestawów składających się z jednej lub kilku obudów HP BladeSystem c7000, serwerów kasetowych, współdzielonej pamięci masowej oraz zestawu narzędzi programowych, w tym Matrix Operating Environment.

"HP CloudSystem to system, który automatyzuje cykl życia usług i automatycznie dobiera komponenty usługi oraz oferuje narzędzia do zarządzania usługami optymalizujące pracę systemu" mówi Maciej Rak, Product Manager HP Cloud System HP, "a zaletą tego rozwiązania jest możliwość jego integracji z istniejącymi, heterogenicznymi środowiskami IT i chmurami publicznymi, prywatnymi lub hybrydowymi".

ECS czyli cloud grupowy

ECS (HP Enterprise Cloud Services-Compute) to nowa usługa typu IaaS, oferująca dostęp do skalowalnej infrastruktury IT z gwarantowaną przez HP dostępnością na poziomie 99,9%. Infrastruktura jest uzupełniona o usługi z zakresu zarządzania, bezpieczeństwa, tworzenia kopii zapasowych i monitorowania środowiska. Rozwiązanie to jest zaliczane do kategorii cloudu grupowego (wspólnotowego) czyli oferowanego dla określonej grupy użytkowników o podobnych wymaganiach. Usługa ECS jest dedykowana do średnich i dużych przedsiębiorstw, dla których bezpieczeństwo danych i dostępność usług mają znaczenie kluczowe.

Wszystkie elementy usługi, jak serwery (moc przetwarzania), pamięci masowe, zarządzanie środowiskiem i dostęp do infrastruktury są rozliczane na podstawie rejestrowanego, rzeczywistego wykorzystania zasobów.

Z jednej strony HP oferuje więc własne usługi IaaS, a z drugiej zestawy sprzętowo-programowe pozwalające niezależnym firmom na wdrożenie systemów umożliwiających świadczenie konkurencyjnych usług przetwarzania w chmurze.

W tym ostatnim wypadku przykładem jest ATM, który oferuje usługi typu IaaS wykorzystując rozwiązania HP. Oznacza to, że w pewnym stopniu HP konkuruje z własnymi klientami. W konferencji prezentującej najnowszą ofertę HP w zakresie usług i systemów cloud udział wzięli właśnie przedstawiciele ATM.

Jak powiedział Tomasz Dziubiński, prezes ATM S.A., jak na razie firma nie obawia się konkurencji ze strony HP, bo wierzy, że jest w stanie zaoferować dodatkową wartość, na przykład lokalne centrum danych oraz usługi lepiej dopasowane do specyficznych wymagań klientów. A potentat taki jak HP będzie się koncentrował na systemach o wysokim stopniu standaryzacji, które będą dopasowane do wymagań przeciętnych użytkowników w skali globalnej.

Usługi konsultingowe

HP systematycznie rozszerza też zakres usług konsultingowych, które maja za zadanie wspierać sprzedaż zarówno zintegrowanych zestawów HP CloudSystem jak i usług typu ECS. Wśród najnowszych propozycji można wymienić m.in. Cloud Discovery workshop service, Cloud Start Service lub Cloud Design Service.

Cloud Discovery workshop service to usługa edukacyjna prezentująca koncepcję chmury obliczeniowej, jej architekturę, zakres usług, analizę finansów i ROI oraz bezpieczeństwo i dostępność. Cloud Start Service składa się z zestawu sprzętu, oprogramowania i usługi konsultacyjnej, które umożliwiają implementację chmury na potrzeby wewnętrznej organizacji IT, bądź przetestowanie pilotowej wersji rozwiązania w chmurze publicznej. Natomiast Cloud Design Service pozwala zaprojektować chmurę dostosowaną do wymagań konkretnej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200