HP uniezależnia drukowanie od "peceta"

Koncern HP wprowadził na rynek nową rodzinę drukarek - są to urządzenia wyposażone w technologię ePrint. Dzięki niej możliwe będzie drukowanie dokumentów czy zdjęć z pominięciem komputera PC - wystarczy wysłać je do urządzenia... e-mailem (np. ze smartfona).

W oficjalnym komunikacie prasowym HP czytamy m.in. "każda drukarka HP ePrint ma swój unikalny, prosty adres e-mail, który pozwala użytkownikowi na zlecenie drukowania - jest to tak proste, jak wysłanie e-maila. Oczywiście, nie jest to jedyny sposób inicjowania drukowania - można to zrobić również w standardowy sposób (z poziomu komputera PC), a także za pośrednictwem zainstalowanej na smartfonie aplikacji HP ePrint (...). W taki sposób można drukować m.in. dokumenty MS Office, pliki PDF czy zdjęcia"

Pomysł faktycznie wydaje się interesujący - bo choć nowoczesne smartfony coraz lepiej i coraz pełniej zastępują komputery PC, to z drukowaniem danych wciąż mają problemy, nie istnieje bowiem prosty i wygodny sposób podłączenia drukarki bezpośrednio do smartfona. Użytkownik zwykle musi przekazać zapisany w smartfonie plik do komputera i dopiero wtedy może go wydrukować (bo smartfon nie ma ani odpowiedniego portu, ani sterowników dla drukarki).

Zobacz również:

  • HP naprawia drukarki po wydaniu wadliwej aktualizacji
  • HP aktualizuje drukarki - koniec z zamiennikami tuszy i tonerów

Rozwiązanie zaproponowane przez HP jest logicznym rozwinięciem metody wykorzystywanej obecnie przez większość użytkowników, którzy zwykle wysyłają plik ze smartfona e-mailem i później drukują go na pececie. Teraz jedno ogniwo z tego łańcucha zostanie ominięte - dokument czy zdjęcie będzie można wysłać bezpośrednio do drukarki.

Warto odnotować, że na rynku są już aplikacje, które oferują podobną funkcję (np. PrintCentral, ActivePrint czy Print Magic HD) - faktem jednak jest, że większość z nich jest bardziej skomplikowana niż propozycja HP, a poza tym wielu użytkowników narzeka na efekty ich pracy.

"Chcemy po raz kolejny zrewolucjonizować drukowanie - sprawić, by drukowanie połączone z siecią i serwisami chmurowymi stało się nowym standardem branżowym. Wiemy, że klienci chcą w łatwy wygodnie drukować swoje pliki - w dowolnym miejscu, dowolnym czasie i z dowolnego urządzenia. Dziś im to umożliwiamy - dzięki ePrint na naszych nowych drukarkach można drukować z każdego urządzenia podłączonego do Sieci" - komentuje Vyomesh Joshi, szef HP Imaging and Printing Group.

Drukowanie z chmury

W drukarkach ePrint zastosowano również inne interesujące rozwiązania - m.in. funkcje drukowania dokumentów bezpośrednio z serwisów chmurowych oraz informacyjnych - np. Google Docs (w tym przypadku możliwe jest również skanowanie bezpośrednio do chmury), Box.net, Portfolio.com, Reuters, Daily Brief, American City Business Journals, DocStoc oraz Biztree.

Nowe urządzenia powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym miesiącu (w pierwszej kolejności będą dostępne w USA). Ceny nowych modeli mają zawierać się w przedziale od 100 do ok. 300 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200