HP: trendy i nowe funkcjonalności systemów pamięci masowych

Producent uważa, że ochrona dziedzictwa narodowego, nowoczesna medycyna, nowe potrzeby lokalnej administracji -wpływają dzisiaj na rozwój rynku pamięci masowych.

Kluczowe trendy na rynku pamięci masowych w Polsce i na świecie oraz czynniki determinujące rozwój nowych funkcjonalności i innowacji w tej grupie rozwiązań to: niezmiennie zwiększające się ilości danych generowanych przez użytkowników, konieczność efektywnego i stałego dostępu do informacji oraz rosnące potrzeby w zakresie przechowywania i archiwizowania danych w sektorze SMB. Przedstawiciele HP podkreślają też znaczenie nowych zastosowań i oczekiwań stawianych pamięciom masowym. Wśród przykładów wskazują wyzwania związane z kluczowymi inicjatywami digitalizacyjnymi w Polsce w obszarze kultury, administracji lokalnej, służby zdrowia oraz geodezji.

"Obecnie w Polsce podejmowane są liczne inicjatywy digitalizacyjne, takie jak np. projekt utworzenia Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona i Polskiej Biblioteki Internetowej" - wylicza Małgorzata Krasuska, dyrektor ds. operacyjnych i wsparcia sprzedaży, HP Polska. "Mają one na celu ochronę polskiego dziedzictwa narodowego oraz jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. Skuteczne realizowanie tych celów musi wiązać się z zapewnieniem odpowiedniego zaplecza technologicznego, w którym pamięć masowa stanowi kluczowe rozwiązanie".

Zobacz również:

  • Przyjdzie AI i poprawi pracę

Zmiany wpływające na ofertę producentów wynikają także z rosnących potrzeb lokalnej administracji m.in. w zakresie archiwizacji danych, tworzenia Systemu Informacji Przestrzennej (planowanie przestrzenne i podejmowanie decyzji w procesie inwestycyjnym, tworzenie modeli zabudowy), informatyzacji rejestrów publicznych, ochrony zdrowia (dostęp do kompletnej dokumentacji medycznej, kwestie zabezpieczenia dokumentów medycznych).

Cloud computing w pamięciach masowych

Digitalizacja kultury

Do najważniejszych inicjatyw digitalizacyjnych w Polsce należą następujące projekty:

- Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona i Polska Biblioteka Internetowa

- Elektroniczne Archiwum Zabytków Piśmiennictwa Polskiego

- Konsorcjum "Polskie Biblioteki Cyfrowe" i Federacja Bibliotek Cyfrowych

- Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Narodowy Instytut Audiowizualny

"Przetwarzanie w chmurze było jednym z najważniejszych trendów w roku 2010 i w kolejnych latach będzie zyskiwać na znaczeniu. Pamięć masowa w chmurze zapewnia dużą elastyczność, pełny dostęp do współużytkowanych danych z dowolnej lokalizacji, możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe i bezkompromisowy poziom zabezpieczenia danych" - przekonuje Dariusz Dobkowski, HP ESS SWD Product Manager, HP Polska. "Odpowiedzią HP na ten trend było wprowadzenie do oferty rozwiązań 3PAR Utility Storage, kategorii w pełni zwirtualizowanych macierzy dyskowych z dynamicznym podziałem na warstwy z mechanizmami automatycznej optymalizacji wydajności przeznaczonych do przetwarzania w chmurze publicznej i prywatnej"

Obok wskazania głównych trendów kształtujących rynek pamięci masowych, HP poinformował o kształcie oferty storage po przejęciu firmy 3PAR.

Do sektora zdrowia, mediów oraz wymagań systemów GIS, kieruje rozwiązania X9000 typu NAS. Producent deklaruje, że charakteryzują się najwyższą skalowalnością wydajności i pojemności przy udostępnianiu dużej ilości plików i obrazów, a jednocześnie niskim koszcie jednostki pamięci. Urządzenie P9000 jest kierowane do dużych przedsiębiorstw, dla których kluczowe jest bezpieczeństwo przetwarzania danych i dostępność krytycznych systemów informatycznych,P9000, zbudowane w architekturze always-on, według HP,i gwarantuje najwyższe poziomy skalowania pojemności i wydajności dla systemów bazodanowych.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw HP proponuje rozwiązanie EVA, ze względu na łatwość zarządzania, stabilność i relatywnie niski koszt posiadania. W przypadku środowisk rozproszonych geograficznie bez wykształconej struktury Fibre Channel alternatywą może być wysokoskalowalne rozwiązanie P4000, które oferuje współdzielenie zasobów dyskowych w oparciu o sieci IP. Do rozwiązań Cloud Computing HP przeznacza urządzenia przejętej firmy 3PAR. Producent przekonuje, że decydują o tym efektywność (niskie koszty posiadania, między innymi dzięki zastosowaniu Thin Provisioning), autoregulacja (automatyczne dostosowanie konfiguracji zasobów do obciążenia macierzy), wielozadaniowość (bezpieczne współdzielenie zasobów przez systemy o różnej charakterystyce obciążenia) oraz łatwość zarządzania.

StoreOnce to z kolei opracowana przez HP strategia deduplikacji danych polegająca na zunifikowaniu algorytmów deduplikacyjnych we wszystkich kluczowych elementach infrastruktury pamięci masowych. Producent podaje, że korzyścią wynikającą z tej strategii będzie możliwość wymiany danych już zdeduplikowanych pomiędzy rozwiązaniami takimi jak backup, macierze dyskowe, rozwiązania do archiwizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200