HP: serwery ciągną w dół

Według wstępnych wyników za III kw. 2004 r. obrachunkowego, sprzedaż Hewlett-Packard wzrosła o 9 proc. do 18,9 mld USD, wobec 17,34 mld USD rok wcześniej. Na czysto producent zarobił 586 mln USD, wobec 297 mln USD w analogicznym okresie ub.r. Kwartalne rezultaty spółki są niższe od oczekiwań rynku. Zarząd zapowiedział również, że firma nie zrealizuje także prognoz rynku dotyczących zysku za IV kw. Spółka opublikowała wyniki finansowe o tydzień wcześniej.

HP: serwery ciągną w dół

HP: wyniki finansowe 2000-2004 (lata obrchunkowe)

Sprzedaż komputerów osobistych wzrosła o 19 proc. do 5,9 mld USD. Dział produkujący oprogramowanie zanotował wzrost o 17 proc. do rekordowego poziomu 223 mln USD, ale zakończył kwartał stratą operacyjną rzędu 45 mln USD w związku z inwestycjami w strategię Adaptive Enterprise. Usługi przyniosły koncernowi 3,5 mld USD, co oznacza wzrost o 12 proc.

Winą za gorsze od oczekiwanych wyniki HP obarcza słabe rezultaty działów produkujących serwery (problemy z zarządzaniem sprzedażą w USA i Europie, konkurencja cenowa) i pamięci masowe (dużo niższa sprzedaż). Zarząd spółki poinformował o dokonaniu niezbędnych zmian, które pomogą powrócić do zyskowności w IV kw. 2004 r. rozliczeniowego.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • 8 koncepcji biznesowych, które liderzy IT powinni opanować

Sprzedaż na kontynentach amerykańskich wzrosła o 4 proc. do 8,4 mld USD, w Europie o 14 proc. do 7,5 mld USD, zaś w regionie Azji i Pacyfiku o 11 proc. do 3 mld USD.

W związku z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym dział przetwarzania obrazu HP utworzył odpowiednie zapasy. "Niezaplanowanymi" nazwała z kolei Carly Fiorina, szefowa firmy, zapasy utworzone przez działy oferujące rozwiązania korporacyjne. Fiorina zapowiedziała także dalszą obniżkę cen sprzętu.

Po trzech kwartałach HP miał przychody w wysokości 58,51 mld USD (53,2 mld USD rok wcześniej), zaś zysk netto wyniósł 2,4 mld USD (1,67 mld USD). Prognoza na kolejny kwartał zakłada przychody na poziomie 21-21,5 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200