HP rp7410 - unixowy serwer klasy średniej

Hewlett-Packard wzbogacił swoją ofertę pod koniec lutego o unixowy serwer klasy średniej, któremu nadał nazwę rp7410. Ten wieloprocesorowy serwer ma do ośmiu procesorów PA-8700 taktowanych zegarem 650 lub 750 MHz.

Hewlett-Packard wzbogacił swoją ofertę pod koniec lutego o unixowy serwer klasy średniej, któremu nadał nazwę rp7410 (litera r wskazuje, że mamy do czynienia z urządzeniem stelażowym, a litera p - że jest to serwer platformy PA-RISC). Ten wieloprocesorowy serwer ma do ośmiu procesorów PA-8700 taktowanych zegarem 650 lub 750 MHz.

HP rp7410 jest następcą modelu rp7400 i ma wyjątkowo zwartą budowę (wysokość 10U), dzięki czemu w standardowej szafie można upakować cztery serwery. Urządzenie zawiera rozwiązania stosowane w serwerach najwyższej klasy linii SuperDome. Producent podaje, że rp7410 należy umieścić między serwerem klasy podstawowej rp2400 i 16-procesorowym SuperDome.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

W urządzeniu zastosowano technologię „fault-tolerant cache self-healing” (automatyczne odtwarzanie pamięci podręcznej), która zwiększa odporność systemu na błędy. Można było do tej pory spotkać ją w serwerach SuperDome. Jeśli pamięć podręczna zaczyna szwankować, specjalne oprogramowanie odnotowuje ten fakt i przepisuje dane do innej lokalizacji (do zewnętrznego bufora). W rp7410 niektóre elementy są dublowane (zasilacz i wentylatory, które można wymieniać na gorąco). Użytkownik może użyć rp7400 do budowania klastrów oraz tworzyć w obszarze serwera wiele partycji.

Używając technologii partycjonowania można podzielić serwer na 2 partycje sprzętowe i na 8 partycji wirtualnych (vPars). Istnieją dwa rodzaje partycji sprzętowych: - obejmujące wiele węzłów (oparte na technologii HP Hyperplex) i nPartition (konfigurowane w obszarze jednego serwera). Te zaawansowane opcje są dostępne dzięki temu, że HP zastosował w serwerze konstrukcję komórek, którą wprowadził we wrześniu 2001 do modelu HP Server rp8400. HP obiecuje, że w przyszłości użytkownicy będą mogli instalować w serwerze procesory Itanium.

Specjaliści sądzą, że rp7410 będzie konkurować z serwerami, takimi jak: Sun Fire 4800, 12-procesorowy Sun Fire 4810 i IBM P660 6H1. Serwer HP może obsługiwać wymagające aplikacje biznesowe i webowe, znajdzie także zastosowanie w nauce oraz telekomunikacji.

Serwer w podstawowej dwuprocesorowej konfiguracji kosztuje 69 000 USD.

Więcej o HP rp7410: www.hp.com/go/rp7410.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200