HP przyznało się do stosowania korupcji. Kara: 108 mln dolarów

Amerykańska centrala koncernu HP poszła na ugodę z amerykańskimi śledczymi. Koncern przyznał się do stosowania praktyk korupcyjnych w Polsce oraz w Rosji i w Meksyku. W ramach ugody HP zgodziło się zapłacić karę 108 mln dolarów z tytułu pogwałcenia amerykańskiej ustawy o zapobieganiu praktykom korupcyjnym za granicą.

W oficjalnym stanowisku HP ogłosiło zawarcie ugody z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości oraz Komisją Papierów Wartościowych (Securities and Exchange Commision) w sprawie - jak to ujęto w oświadczeniu - potencjalnych naruszeń („potential violations") przepisów antykorupcyjnych. Koncern zobowiązał się do dalszej współpracy w wyjaśnianiu tej sprawy.

Według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych koncern w latach 2006-2010 przeznaczył na łapówki w Polsce 600 tys. dolarów. Pieniądze i prezenty trafiały do rąk urzędników odpowiedzialnych za duże projekty informatyczne w polskiej administracji. Polscy śledczy postawili do tej pory zarzuty ponad 40 osobom w sprawie tzw. infoafery, w której obok HP łapówkarstwa mieli się też dopuszczać pracownicy innego wielkiego koncernu, IBM oraz polskiej firmy Netline. Szef CBA, Paweł Wojtunik przyznał, że liczba analizowanych pod kątem nieprawidłowości przetargów przekroczyła już setkę.

Zobacz również:

Centralne Biuro Antykorupcyjne zapowiedziało, że wraz z Prokuraturą Generalną podejmie działania zmierzające do wprowadzenia zakazu udziału w przetargach dla firm, które posiadały wydzielone budżety stworzone w celu korumpowania urzędników. Możliwość zakazania firmie udziału w postępowaniach o udzielanie zamówień publicznych daje paragraf 9 ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Infoafera to wielowątkowa sprawa, która rozpoczęła się od aresztowania w 2011 r. Andrzeja M., byłego szefa Centrum Projektów Informatycznych, czyli komórki informatycznej w MSWiA (obecnie w MAiC). Śledztwo nabrało tempa, kiedy M. zaczął zeznawać. W zamian za obietnicę zmniejszenia wyroku, M. został małym świadkiem koronnym w sprawie. W efekcie działań CBA, zarzuty przekroczenia uprawnień i działania na szkodę instytucji publicznej usłyszeli już m.in. były wiceminister Spraw Wewnętrznych Witold D., jego współpracownik, Tomasz K., oraz kilkadziesiąt innych osób z CPI, MSW, MSZ i MS, a także byli dyrektorzy handlowi IBM i HP - Tomasz Z. i Marcin F.

Aktualizacja: 10 kwietnia 2014 21:17

Clare Loxley, szefowa działu relacji z mediami HP w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) w odpowiedzi na nasze pytanie, czy planowane są jakiekolwiek zmiany w funkcjonowaniu polskiego oddziału firmy, a w szczególności czy centrala HP rozważa jego zamknięcie, przesłała krótkie oświadczenie po polsku:

"HP nadal prowadzi działalność biznesową w Polsce dostarczając swoim klientom najlepszej jakości produkty i usługi. Nie ma żadnych planów likwidacji spółki HP w Polsce ani Globalnego Centrum Biznesowego HP, które znajduje się w Polsce."


TOP 200