HP przełącza gigabity

Przełączniki ProCurve łączą do 64 urządzeń komunikujących się w technologii Gigabit Ethernet.

Przełączniki ProCurve łączą do 64 urządzeń komunikujących się w technologii Gigabit Ethernet.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek dwa nowe modele koncentratorów sieciowych, umożliwiających obsługę transmisji Ethernet, Fast Ethernet i Gigabit Ethernet w drugiej i trzeciej warstwie modelu OSI. Są to najwydajniejsze przełączniki ethernetowe tej firmy. Należą do rodziny produktów gigabitowych HP ProCurve.

Pierwszym z nowych modeli jest HP Pro- Curve Routing Switch 9308M. Dostarczany jest w formie chassis oferującego możliwość instalacji do 4 zasilaczy oraz 8 modułów z portami 10/100 Mb/s lub Gigabit Ethernet. Zarówno zasilacze, jak i moduły rozszerzające mogą być wymieniane w trybie hot-swap bez przerywania pracy urządzania. Obudowa modelu 9308M ma szerokość 19", co umożliwia jej instalację w standardowych szafach przemysłowych. 9308M może być wyposażony maksymalnie w 64 porty Gigabit Ethernet (po 8 w jednym module rozszerzającym) lub 192 porty 10/100Base-TX (po 24 na moduł). Obsługę tak dużej liczby szybkich portów zapewnia moduł przełączania o przepustowości 256 Gb/s (urządzenie może przesyłać 100 mln pakietów/s).

O połowę mniejszy od modelu 9308M jest przełącznik 9304M. Może być wyposażony w dwa zasilacze i cztery moduły rozszerzające (takie same, jak w przypadku modelu 9308M). Oznacza to, że w maksymalnej konfiguracji obsługuje do 32 portów Gigabit Ethernet lub 96 portów Fast Ethernet. Pakiety przełącza dwukrotnie wolniej niż model 9308M. Jego przepustowość wynosi 128 Gb/s (50 mln pakietów/s). Oprócz liczby obsługiwanych portów i zasilaczy przełączniki niczym się nie różnią.

Dzięki obsłudze przesyłania pakietów przy wykorzystaniu informacji z trzeciej warstwy sieciowej przełączniki HP mogą realizować routing protokołów IP, IPX i AppleTalk. Poprawnie obsługują także transmisję typu IP multicast (zgodnie z wymogami standardów IGMP, DVMRP i PIM), kierując je tylko do tych stacji sieciowych, które zgłosiły chęć uczestnictwa w tego typu przekazach.

Z ich wykorzystaniem można budować sieci VLAN na bazie reguł definiowanych przez administratora. Filtrują przesyłane pakiety sieciowe na podstawie źródłowego lub docelowego numeru IP, typu zastosowanego protokołu sieciowego, numeru portu, za którego pośrednictwem jest realizowana transmisja, a także na bazie adresu MAC.

HP ProCurve 9308M i 9304M mogą częściowo analizować dane na czwartym poziomie OSI, a co za tym idzie, zapewniać różne standardy obsługi różnym aplikacjom.

Obydwa urządzenia obsługują technologię równoległego łączenia kilku portów do osiągnięcia wyższych przepustowości między urządzeniami sieciowymi.

Administratorzy mogą zarządzać pracą urządzeń sieciowych na trzy sposoby: za pośrednictwem linii poleceń (przy użyciu funkcji Telnet), za pomocą pakietu HP Open-View oraz przy użyciu przeglądarki WWW.

Nowe przełączniki są dostępne na rynku amerykańskim w cenie ok. 16 000 USD (za model HP ProCurve Routing Switch 9308M) i 8000 USD (za model 9304M). 24-portowy moduł Ethernet kosztuje 1300 USD, a 8-portowy moduł Gigabit Ethernet - 26 000 USD. Cen tych produktów na polskim rynku jeszcze nie ustalono.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200