HP prezentuje superkomputery linii Apollo

Hewlett-Packard wprowadza na rynek superkomputery należące do linii Apollo, w tym system klasy high-end chłodzony wodą. Mniejszy superkomputer, oznaczony symbolem Apollo 6000, jest chłodzony w tradycyjny sposób, czyli przy pomocy wentylatorów. Natomiast większy – oznaczony symbolem Apollo 8000 – zawiera jednostkę chłodzącą wykorzystującą do tego celu wodę, pracującą w oparciu o kilka opatentowanych przez HP technologii.

Szereg dostawców dużych jednostek obliczeniowych – w tym superkomputerów – instaluje w nich jednostki chłodzące wykorzystujące wodę albo specjalną ciecz, taką jak np. Novec (produkt firmy 3M). Podobnie jak IBM (który produkuje superkomputery Blue Gene chłodzone wodą), HP również postawił na wodę Warto przypomnieć, że IBM ma w ofercie serwery iDataPlex, które mogą być zamawiane w dwóch wersjach: z systemem chłodzącym wykorzystującym powietrze albo wodę (co zależy najczęściej od tego, jakiego rodzaju aplikacje są uruchamiane na konkretnym serwerze).

Superkomputer Apollo 8000 (zawierający serwery kasetowe wyposażone w intelowskie procesory Xeon E5 i przełączniki InfiniBand) zawiera dwa systemy chłodzące. Pierwszy (któremu HP nadał nazwę "water wall") chłodzi sam rack, odbierając ciepło od instalowanych w nim kasetowych serwerów. Drugi system funkcjonuje wewnątrz samych serwerów. Woda krąży tu w miedzianych rurkach podłączonych do podstawek, w których znajdują się układy CPU. Co ciekawe, w rurkach tych panuje podciśnienie, tak aby w przypadku uszkodzenia rurki i przecieku, woda nie zalała układów scalonych.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
HP prezentuje superkomputery linii Apollo

Apollo 8000 (system chłodzenia z widocznymi miedzianymi rurkami)

HP twierdzi, że zastosowany przez nią wodny system ma wiele zalet w porównaniu z systemami, w których chłodzone układy zanurzone są w specjalnej cieczy. Najważniejsza z nich to fakt, że w superkomputerach Apollo administrator ma możliwość wymiany kasetowych serwerów, nie wyłączając całego superkomputera z eksploatacji.

Superkomputer Apollo 6000 (chłodzony powietrzem) ma mniejszą moc obliczeniową od superkomputera Apollo 8000 i składa się z serwerów zawierających procesory Xeon E3-1200 i karty sieciowe 10GbE FlexibleLOM. HP informuje, że w jednym standardowym rack’u można zainstalować 160 takich serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200