HP pracuje nad narzędziem wszystko-w-jednym zarządzającym serwerami różnych platform

HP przygotowuje oprogramowanie zarządzające serwerami, które pozwoli administratorom kontrolować z jednej konsoli systemy platformy Unix, Linux i Windows. A jest to obecnie bardzo poszukiwane rozwiązanie, ponieważ coraz więcej firm stara się obniżyć koszty i zwiększyć wydajność swoich systemów informatycznych, decydując się na konsolidowanie serwerów.

Oprogramowanie (noszące nazwę kodową Nimbus) będzie pierwszym zintegrowanym narzędziem zaprojektowanym przez dostawcę systemów, które może realizować takie zadania jak aktualizowanie BIOS’u, sterowników oraz pakietów serwisowych (poprawek), nie oglądając się na system operacyjny zainstalowany na serwerze.

Jak podają dobrze poinformowane źródła, oprogramowanie Nimbus będzie zawierać wiele różnych rozwiązań stosowanych w takich produktach jak Insight Manager, w starszych technologiach Compaqa używanych do monitorowania serwerów Windows i Alpha oraz w takich pakietach jak Servicecontrol Manager for HP-UX i programach zarządzających systemami Linux. Chociaż pakiet HP Toptools Device Manager zniknął z oferty HP w 2002 roku, to stosowane w tym narzędziu rozwiązania pojawią się teraz w oprogramowaniu Nimbus.

Zobacz również:

HP nie mówi na ten temat ani słowa, ale pierwsza wersja oprogramowania Nimbus ma być gotowa za kilka miesięcy i pakiet będzie wtedy prawdopodobnie dołączany do niektórych serwerów. Pakiet ma być dostarczany w postaci uaktualnienia narzędzia Insight Manager, a interfejs będzie przypominać rozwiązania stosowane w HP OpenView. Narzędzie będzie zbierać informacje w podobny sposób jak Insight Manager, z tą jednak różnicą, że będzie to robić niezależnie od systemu operacyjnego serwera, co jest możliwe dzięki temu, że jest oparty na uznanych standardach przemysłowych stosowanych przy wykonywaniu tego rodzaju zadań.

Obecnie jest tak, że Insight Manager identyfikuje i rozwiązuje problemy dotykające serwerów HP ProLiant, serwerów „blade” i serwerów Alpha; Servicecontrol Manager wykonuje zadania związane z monitorowaniem błędów, zarządzaniem obciążeniem i konfigurowaniem systemów HP-UX i Linux; a Toptools zarządza zasobami serwerów HP Netservers i HP-UX.

Oferowane dzisiaj rozwiązania innych firm nie oferują takich możliwości. IBM ma na przykład oprogramowanie IBM Director, które jest używane do zarządzania serwerami Windows, Linux i NetWare, ale do zarządzania serwerami AIX trzeba już użyć innego oprogramowania. Sun Management Center (Sun) zarządza tylko serwerami Solaris, a urządzeniami Sun Cobalt można zarządzać przy pomocy oprogramowania Sun Cobalt Control Station.

Stosując oprogramowanie Nimbus, administrator nie będzie już musiał zmieniać jednej konsoli na drugą, po to, aby zarządzać różnymi serwerami. Jedna konsola wystarczy do zarządzania serwerami Windows, Linux i HP-UX.


×