HP pracuje nad chmurowym rozwiązaniem PaaS zarządzającym mobilnymi urządzeniami i połączeniami

HP pracuje nad usługą wykorzystującą chmury obliczeniowe, która będzie elastycznie i automatycznie zarządzać mobilnymi urządzeniami i bezprzewodowymi połączeniami. Usługa - określana przez HP jako swoistego rodzaju narzędzie wykorzystujące koncepcję awatarów - zarządza światem mobilnym bazując na treściach i zasobach, jakie ten świat obsługuje.

Usługa przypisuje każdemu mobilnemu użytkownikowi określoną tożsamość reprezentującą zarówno wszystkie posiadane przez danego użytkownika urządzenia mobilne (smartfony, tablety i inne), jak i sieci WLAN czy sieci komórkowej, z którymi urządzenie mobilne może się połączyć znajdując się w określonym miejscu. To specyficznego rodzaju awatar, dzięki któremu usługa może wybrać automatycznie optymalną ścieżkę dostępu do bezprzewodowej sieci i następnie skonfigurować i podłączyć urządzenie do takiej sieci.

HP informuje, że przypisywanie użytkownikom awatarów będzie równie łatwe, jak pobieranie mobilnych aplikacji. Firma opracowała specjalną platformę chmurową Mobile Personal Grid . Będzie ona oferowana firmom oraz operatorom jako usługa (produkt typu PaaS). Dzięki niej przedsiębiorstwa i firmy telekomunikacyjne będą mogły opracowywać wygodne dla nich strategie BYOD (Bring Your Own Device). Strategie BYOD są obecnie wypracowywane z dużym trudem i konfigurowane ręcznie, a dzięki usłudze Mobile Personal Grid będą wdrażane szybko i co ważne wchodzące w ich skład mechanizmy będą pracować automatycznie.

Platforma Mobile Personal Grid będzie na bieżąco śledzić poczynania mobilnego użytkownika, a zebrane przez nią informacje będą wykorzystywane przez narzędzia analityczne HP do takiego modyfikowania profilu użytkownika (awatar), aby posiadane przez niego mobilne urządzenie pracowało optymalnie i w każdej sytuacji tak efektywnie, jak jest to tylko możliwe.

HP zademonstrował już możliwości nowej platformy i tego, jak awatar może zarządzać mobilnym urządzeniem. Firma pokazała np. tablet wyposażony tylko w interfejs Wi-Fi, który nie mając w pobliżu żadnej sieci WLAN, nawiązał połączenie z internetem za pośrednictwem znajdującego się w pobliżu smartfona. W pewnym momencie użytkownik smartfona musiał wymienić baterię.

Tablet po wymianie baterii w smartfonie nawiązał z nim połączenie i kontynuował dalej wymianę danych z internetem. Jednak w momencie, gdy w pobliżu pojawiała się sieć WLAN, tablet wymieniał dalej dane z internetem, ale już po połączeniu się s siecią WLAN. Wszystkie operacje odbyły się automatycznie bez wiedzy i interwencji użytkownika tabletu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200